A zase nic: První stupeň Falconu 9 spadl do oceánu. Měl se vrátit na kosmodrom

VANDENBERG | První stupeň nosné rakety Falcon 9 spadl do Atlantského oceánu během pokusu vrátit se do kosmodromu na Floridě po startu kosmické lodi Dragon k ISS. Informuje o tom společnost SpaceX.

Elon Musk | reprofoto: youtube.com

„První stupeň spadl do vody. Ale je dobrá zpráva, protože jsme dostali mnoho dat, která nám umožní pochopit, co se stalo a zlepšit spolehlivost,“ uvádí se. Pro startování byl použit nový první stupeň, který měl přistát na kosmodromu poblíž místa startu.

Majitel SpaceX Elon Musk krátce po potvrzení informací o pádu prvního stupně do vody, napsal na Twitteru, že neúspěšné přistání bylo způsobeno problémem s hydraulickým čerpadlem. Podle něj se první stupeň ponořil do vody nedaleko pobřeží a není poškozen. „Vypadá, že není poškozen a vysílá data. Byla odeslána loď, aby ho vytáhla (z vody)“ řekl Musk, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nosná raketa startovala v 17:16 středoevropského času, po třech minutách se první stupeň oddělil. K oddělení nákladní lodi Dragon, která dodá na ISS 2,5 tuny nákladů, došlo deset minut po startu. Loď má dorazit na ISS v sobotu.