Vladimir Vladimirovič Putin promluvil o odvetě Ruska za odstoupení Spojených států od INF

MOSKVA | Pokud si Spojené státy (SS) myslí, že potřebují zbraně, které dnes patří pod smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), Rusko to také bude dělat, oznámil novinářům ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

Vladimir Vladimirovič Putin | repro: Sputnik

Ruský prezident připomněl, že v roce 2002 SS jednostranně odstoupily od smlouvy o protiraketové obraně, která byla jedním ze základních kamenů mezinárodní bezpečnosti: „Nicméně se nestyděli a v klidu od ní odstoupili, mimochodem bez žádných odkazů, jednoduše vystoupili a byl konec. Teď ve skutečnosti probíhá to samé, ale přemýšlí, na koho by svedli podle mě tento nepromyšlený krok,“ uvedl Putin, Vladimir Vladimirovič na adresu Američanů.

Zároveň uvedl, že argumenty o tom, že pouze SS a Rusko nevyrábí zbraně, které spadají pod INF, jsou pochopitelné.

„Opravdu je to pravda. Mnohé jiné strany, už jich bude desítka, nejspíš takové zbraně vyrábí, Rusko a SS se navzájem takto omezily. Teď si naši američtí partneři pravděpodobně myslí, že se situace změnila natolik, že i SS musí mít takové zbraně. Jaká bude naše odpověď? Jednoduchá. Prostě je také budeme vyrábět,“ dodal na závěr ruský prezident.

Při odpovědi na otázku novinářů ruský prezident ještě uvedl, že Kongres SS už před prohlášením Washingtonu o vystoupení z INF vyčlenil peníze na vytvoření těchto raket. „To znamená, že rozhodnuto bylo už dávno, jen si mysleli, že si nevšimneme, že v rozpočtu Pentagonu už stojí vývoj těchto raket, ale až poté veřejně oznámili, že odstupují od smlouvy,“ uzavřel ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin.

loading...
loading...
Reklama:
loading...