Byla odhalena povaha neviditelné temné hmoty vesmíru

OXFORD | Vědci z Oxfordské univerzity oznámili, že neviditelný materiál, který je 95 procenty vesmíru a který se nedá pochytit moderními přístroji, je tmavá hmota a tmavá energie, proud se zápornou hmotou. Píše o tom Astronomy & Astrophysics.

Ilustrační snímek: pxhere.com

„Předpokládáme, že temná hmota a temná energie mohou být spojeny do tekutiny s některým typem negativní energie, která odpuzuje veškerý jiný materiál,“ řekl vedoucí studie Dr. Jamie Farnes. Dříve byla existence záporné hmoty považována za nemožnou z hlediska zákonů vesmíru.

Podle vědců se však ve vesmíru mohou stále objevovat negativní hmoty. V tomto případě tekutina s negativní hmotností neztratí hustotu během expanze vesmíru a bude totožná s tmavou energií.

Nová teorie umožnila správně předpovědět chování hala temné hmoty — látky, která udržuje galaxie před rozpadem. Galaxie se otáčejí takovou rychlostí, kvůli které by se podle fyzikálních zákonů měly roztrhnout, ale to se nestává, takže je něco musí držet.

Vědci z Oxfordu provedli počítačovou simulaci vlastností záporné hmoty, která ukázala vznik hal temné hmoty. Získané údaje odpovídají aktuálnímu pozorování radioteleskopů.