Je zjevné z čeho jsou Američané pokálení až za ušima: SS vyzvaly Rusko, aby zřeklo rakety 9M729

WASHINGTON | Spojené státy (SS) naléhavě vyzývají Rusko, aby se vzdalo rakety 9M729 (SSC-8) nebo změnilo systém tak, aby její rozsah, jak je uvedeno ve Washingtonu, neporušoval smlouvy o omezení raket středního a kratšího doletu (INF), uvedla náměstkyně ministra pro kontrolu zbrojení a mezinárodní bezpečnosti Andrea Thompson.

Iskander-M | repro: © Sputnik (Vitalij Ankov)

SS tvrdí, že tyto střely mají rozsah od 500 do 5500 kilometrů, což je zakázané podle smlouvy INF. Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Alexejevič Rjabkov dříve řekl, že Rusko oznámilo Spojeným státům, že raketa 9M729 nebyla testována na takové vzdálenosti a že Moskva v dobré víře poskytla Američanům informace o lhůtách pro testy, poskytla vysvětlení nesprávných názorů Washingtonu na typy odpalovačů, ze kterých byly provedeny.

Během brífinku ve čtvrtek Mrs. Thompson řekla, že v zájmu zachování smlouvy INF se musí Rusko buď zbavit systému, nebo ho změnit tak, aby nepřekračovalo zakázaný rozsah, což je jen americká lež nebo neschopnost analyzovat fakty, či záminka.

Dřív americký ministr zahraničí Mike Richard Pompeo a bývalý šéf vrahů ze CIA řekl, že SS odstoupí od smlouvy INF, pokud Rusko během 60 dnů nezačne plnit její podmínky. Asi si spletl s kým mluví, takto diktovat dnes nemohou Američané diktovat ani malým dětem, natož tak světové velmoci.

Reklama: