Pokuty za cokoliv – Totalita úředníků

Už delší dobu se zřejmě finanční správa „nepochlapila“ – a tak sotva utichl skandál s obtěžováním svatebčanů, kteří museli v desítkách případů hlásit finančákům detaily svatebních hostin, je tu další stupidní případ.

Ivo Valenta | repro: PL

Pokuta za to, že se po přesunu času z letního na zimní na účtenkách neobjevila změna času a rozdíl mezi skutečnou platbou a údajem na účtence byl jedna hodina. Majitelka čas nepřenastavila proto, že se jí na monitoru pokladny ukazoval správně – nevšimla si, že na účtenkách zůstal čas zastaralý.

Celníci spolu s pracovníky finanční správy velkorysost opravdu neprojevili. Přestože byly všechny účtenky řádně zaevidovány, majitelka restaurace dostala informaci o tom, že porušila zákon a k tomu pokutu dva tisíce. Když se ohradila tím, že nejde o tak velký prohřešek a především je firmám měřeno dvojím metrem – někdo pokutován je a jiný ne, dostalo se jí prý odpovědi, že pokud se odvolá, může se pokuta vyšplhat až na půl milionu.

Musím se proto ptát – skutečně je nutné, aby byly pokutovány takové maličkosti? Nebylo by lepší, aby se prudiči zaměřili spíše na ty, kteří skutečně porušují zákon a tržby vůbec neevidují? Trestat slušné lidi je pro kontroly zřejmě jednodušší, než hledat podvodníky – není to ale zbabělé?

loading...
loading...
Reklama:
loading...