Moravskoslezský kraj: Jízdní řády se mění, cestování bude komfortnější a „chytřejší“

OSTRAVA | Občané Moravskoslezského kraje, kteří jezdí linkovými autobusy, by měli od 9. prosince počítat s rozsáhlými změnami ve veřejné dopravě, informuje vedení kraje o změnách v dopravě v rámci ODIS.

Ilustrační snímek | repro: zdopravy.cz

Změní se nejen jízdní řády tak, aby jednotlivé spoje na sebe lépe navazovaly. V šesti oblastech budou jezdit noví dopravci, kteří nasadí nové komfortnější a „chytřejší“ autobusy, vlídnější k životnímu prostředí. „Změny připravujeme tak, aby veřejná autobusová doprava byla efektivní, rychlejší a jednodušší, zvýšila se kvalita a komfort dopravního spojení mezi jednotlivými městy a obcemi a dopravovali jsme se ekologičtěji,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Moravskoslezský kraj má zájem na tom, aby autobusy jezdilo co nejvíce cestujících, aby pro ně bylo výhodné nechávat auta doma a využívat veřejnou dopravu. „Proto jsme v tendrech vybírali nové dopravce, kteří budou cestující přepravovat nízkopodlažními ekologickými autobusy, v nichž je samozřejmostí klimatizace, USB konektory, možnost platit kartou, a kteří postupně nabídnou další služby s využitím „chytrých“ technologií,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Upřesnil, že od 9. prosince bude autobusovou dopravu na Rýmařovsku, Bruntálsku, Krnovsku a v západní části Novojičínska nově zajišťovat společnost Transdev Morava s.r.o. V oblasti Novojičínsko východ bude novým dopravcem ČSAD Vsetín a.s. O dopravní obslužnost Frýdlantska se bude starat ČSAD Frýdek-Místek a.s.

„Soustředíme se také na to, aby se veřejná doprava v kraji zjednodušila a zrychlila. To znamená na optimalizaci jízdních řádů, aby autobusy jezdily tam, kam lidé potřebují a v čase, kdy potřebují. Aby spoje na sebe navazovaly, ideálně aby byly propojeny s železniční dopravou,“ dodal náměstek hejtmana Jakub Unucka.

loading...

Upozornil na to, že od 9. prosince dochází k dílčím změnám jízdních řádů autobusů ve všech dopravních oblastech v kraji. Na mnoha místech se změní organizace linek i jejich číslování. „Všechny změny jsme v předstihu projednali s vedením obcí a měst, kterých se to týká, a požádali jsme je, aby nové jízdní řády zveřejnili. Podrobné informace o změnách lidem poskytnou zaměstnanci společnosti Koordinátor ODIS, která je klíčovým aktérem v integrované veřejné dopravě,“ řekl náměstek hejtmana Jakub Unucka. Doporučil cestujícím, aby se včas se změnami v autobusové dopravě seznámili. „Předejdou tak nepříjemným situacím. Může se totiž stát, že autobus, kterým byli zvyklí několik let pravidelně jezdit, teď přijede třeba o pět minut dříve, a oni zůstanou bezprizorně stát na zastávce a nestihnou přijet včas do práce nebo k lékaři. Takže ‚klikejte‘ na www.kodis.cz,“ vyzval náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal dodal, že nově bude možné na některých linkách objednat si autobus telefonem. „Systémovou novinkou v rámci ODIS bude provoz vybraných spojů linek 348 a 349 v úseku Bílá – Bumbálka a Bílá – Konečná na telefonické zavolání,“ potvrdil Aleš Stejskal.

Upřesnil, že na všech autobusových linkách bude nadále beze změn platit Tarif ODIS. „Postupně budou moci cestující hradit jízdné v autobusech platební bankovní kartou. Pro nákup dlouhodobého jízdného nebo nabíjení elektronické peněženky na ODISkách vydavatele ČSAD Frýdek-Místek a Transdev Morava bude zaveden e-shop, stejně jako už funguje u ČSAD Vsetín. ODISky vydané dopravci Arrivou Morava a Osoblažskou dopravní společností zůstávají nadále v platnosti,“ řekl jednatel společnosti KODIS Aleš Stejskal s tím, že v Rýmařově, Bruntálu, Krnově, Novém Jičíně a Kopřivnici zůstávají beze změn všechna kontaktní pracoviště pro nahrávání dlouhodobých časových jízdenek a nabíjení elektronických peněz na ODISku.

„Zrušeno bude pouze kontaktní pracoviště u dopravce Osoblažská dopravní společnost v Krnově. V průběhu 1. pololetí bude naopak zřízeno kontaktní pracoviště ve Frýdlantu nad Ostravicí,“ upozornil Aleš Stejskal.

loading...
Reklama:
loading...