Čína vypustila sondu na výzkum odvrácené strany Měsíce

PEKING | Čína vyslala v pátek evropského času do vesmíru lunární sondu Čchang-e 4, která má jako první zkoumat odvrácenou stranu Měsíce. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zprávy čínských státních médií.

Ilustrační snímek

Sondu vynesla na oběžnou dráhu Země nosná raketa Čchang-Čeng 3B, která odstartovala v sobotu ráno místního času z kosmodromu Si-čchang nacházejícího se v jižní části Číny. Čchang-e 4 má přistát na odvrácené straně Měsíce přibližně na Nový rok, přičemž podle různých odhadů potrvá její let 14 až 27 dní.

Největší výzvou bude navázání komunikačního spojení s odvrácenou stranou Měsíce, která není viditelná ani dostupná pro signály vysílané ze Země. Čína za tímto účelem vyslala v květnu tohoto roku do vesmíru družici Čchu-čchiao, která má zprostředkovat komunikaci se sondou a pozemním řídícím centrem.

Sonda, složená z přistávacího modulu a lunárního robotického vozidla, má zkoumat oblast v blízkosti měsíčního Jižního pólu. Má provádět sérii experimentů včetně pokusu s pěstováním zeleniny v uzavřeném prostoru na povrchu Měsíce.

Čína bude danou oblast zkoumat jako první, neboť na odvrácené straně Měsíce ještě neslušela žádná sonda vyslaná ze Země.

Reklama: