Propaganda a překrucování rusofobních rusobijců

Tento týden jsem se dostal do nové situace. Psal jsem totiž článek, jehož ústřední myšlenkou bylo to, jak Rusové umí efektivně udělat blbce ze západoevropských politiků vydáním zprávy, že přijmou jihoafrické farmáře. Napsal jsem také, že přibude zastánců Vladimira Putina v Evropě a že evropští politici kvůli své pasti politické korektnosti s tím ani nemohou nic dělat.

Miroslav Jahoda

Čekal jsem diskuzi třeba o tom, že Putinovi to nepomůže. Nebo že evropští politici jsou jen oběti. Nebo že EU je naše záchrana. Co jsem však nečekal, že celá diskuze se stočí kolem ruského tvrzení, že přijmou 15 000 farmářů. Jelikož tuto zprávu Rusové do Evropy poslali prostřednictvím několika svých médií, není důvod pochybovat, že právě toto sdělení nám chtěli předat. A tudíž logicky jsem tuto zprávu zmínil ve formulaci „Rusové vydali do Evropy zprávu, že přijmou 15 000 farmářů.“ Z mé strany neproběhl žádný komentář, jestli to pravda, dobře či špatně, cokoli.

Přesto se našlo několik jednotek lidí spřízněných s euronadšeneckými weby, kteří jednu vytrženou větu překroutili do podoby: „Miroslav Jahoda tvrdí, že v Rusku je 15 000 farmářů a šíří dezinformaci.“ Ano, z původního „Rusové říkají“ udělali „MJ říká“.

Každý si může dohledat na diskuzích, že jsem se pokoušel maximálně slušně reagovat, narozdíl od překrucovačů, kteří hýřili spíše ironickými poznámkami bez dokladování, kde jsem řekl, že Ruská zpráva je pravdivá/dobrá/špatná/cokoli jiného. Jelikož to v článku není, těžko mohli krom ironických poznámek argumentovat jinak.

A po neúspěšném pokusu získat kloudnou odpověď ode všech zúčastněných, se mi zdá, že to nebylo nedoruzumění, ale cíl. Euronadšenci jsou v menšině a cítí to. Češi jsou nejvíce euroskeptický národ v EU. A tak se uchylují k šíření vlastních dezinformací o euroskepticích. Obzvláště, jde-li o euroskeptiky, kteří mají rádi Ameriku, jako já. Taky nepropaguju vystoupení z EU, ale alternativu. To je pro ně další průšvih. Je to stejně zoufalé, jako když se někdo poukouší udělat ruského agenta z Viktora Orbána, který požaduje posílení NATO. To asi není zrovna putinovská politika?

Rusko opět elegantně ukázalo, jak umí zesměšnit Západ. Azyl pro bělošské farmáře z Afriky

Už se tím nebudu dále zabývat. To, že nejsem rusofil ani rusofob, je prostě problém, protože lidi, kteří četli od mala pohádky o bílém dobru a černém zlu, jsou nervózní, když jim z tohoto schématu někdo vypadne. Berme to jako cvičení, kdy je dezinformační válka vedena z pro-Unijní strany.