Paříž dnes: Pozor ubodání nožem za urážku Proroka Mohameda

Paříž, Francie. Já jen, aby nezaniklo v současných událostech v Paříži. Ne všichni se točí kolem protestů „žluté vesty“. Irský vyučující John Dowling, 66 let na univerzitě Leonarda de Vinci, byl ubodán k smrti ortodoxním věřícím a vyznávajícím Allámu 37 let. Proč?

Václav Řehák im Bad Tölz | foto: Radek Velička (Centrální informační agentura, z. s.)

„Protože údajně „urazil proroka Mohameda“, řekl jeho vrah francouzské policii, kterého cituje The Daily Mail. Ali – jehož přijení francouzské úřady neuveřejnily – byl obviněn z vražd v Paříži za útok, který se odehrál mimo soukromou univerzitu Leonarda de Vinci v obchodní čtvrti La Defense.

Záběry bezpečnostních kamer ukazují, že si pan Dowling klidně s Alim povídal kolem poledne, když útočník vytáhl steakový nůž a vpálil jej Irovi do hrdla a pak do krku.

Ali řekl policii, že učitel si udělal radost z jeho muslimského náboženství během hodin angličtiny na univerzitě. „Udělal kresbu, kterou ukázal ve třídě a urážel tým proroka Mohameda,“ prohlásila policii Ali, podle státní příslušnice Nanterre Catherine Denisové, která se podílela na případu.

Navzdory této tvrzení paní Denis uvedla: „Nikdo si nevzpomíná na takovou událost, kterou popisuje pan Ali. Nemáme důkazy o jeho radikalizaci, ale máme pocit, že jednáme s někým, kdo je velmi nábožensky založený, velmi povýšený a velmi praktický.“

Státní zástupkyně paní Denis dále prohlásila, že Ali R. nebyl známý zpravodajům, ale byl „obsedantní“ z Pákistánské islámské republiky. Navzdory tomu detektivové zatím vyloučili jakoukoli vazbu mezi útočníky a džihádskými skupinami.

Také jste už klidnější? Když víte o tom, že to nemá s ničím nic společného?

Vepř šoustá Mohameda | foto: freedomdaily.com