Marek Vašut: Názory má každý idiot! Svět se řítí do ďáblovy řiti!

PRAHA | Herec Marek Vašut zavítal do Českého rozhlasu. Rozpovídal se tu o filmech a kultuře, ale nejen o nich. Věnoval se i politice. Raději se podívejte sami, jaká slova používal, když došlo na politiku. Nechyběla slova jako „hrůza“, „otřesné“ nebo sousloví „obchodníci s mocí“, informují ParamentníListy.cz.

Hned v úvodu rozhovoru prozradil, že z celého lidstva je velmi nenadšen. Prý spějeme k hrozivým koncům. „Český spisovatel a výtvarník Josef Váchal v roce 1916 napsal, že ‚svět se řítí do ďáblovy řiti‘. A já si myslím, že teprve s nástupem technologií a internetu to nabralo ty správný obrátky,“ poznamenal host.

Je bytostně přesvědčen, že je třeba bojovat s „velkým bratrem“. Je to sice bitva prohraná, ale my ji přesto nesmíme vzdávat. Velký bratr se prý všude nezadržitelně rozlézá a lidé se vzdávají svého soukromí.

Vedle toho nabádal k určité zdrženlivosti při vyslovování různých názorů. „Názory má každý idiot. To je ta nejlacinější věc na světě. Otázkou je, jsou-li relevantní. Nerad říkám slovo správné. Co je správné, co je pravda, to už věděl Pontský Pilát,“ podotkl Vašut. Posléze to názorně předvedl nad tématem sporu Ruska a Ukrajiny v Kerčském průlivu. „Myslím si, že tady nikdy nebudu spokojen s názorem ani jedné strany. Každá má svou vlastní agendu. Každá říká přesný opak toho, co říká ta druhá. Já si myslím, že ta pravda bude asi někde uprostřed. Ale možná taky ne,“ konstatoval Vašut.

„Prostě u tohoto, speciálně u takovýchto případů, se dneska zdržuji soudů. Protože k tomu nemám relevantní informace, protože to, co mi říká propaganda jedné nebo druhé strany, pro mě není rozhodující,“ řekl prostě a krátce Vašut. Jistěže může být chování států v minulosti určitým vodítkem, ale tato vodítka ještě neříkají, co ten či onen stát provede, či neprovede v budoucnu.

Vedle příliš rychle vyslovovaných názorů se má na pozoru před uplatňováním dvojího metru ve světě. „Co mě trápí určitě, je naprosto obludnej double standard, neboli česky dvojí metr. Ten je naprosto obludnej,“ pravil Vašut. Krev mu také pije politická korektnost. „S tím souvisí další obludnost, která, a tím jsem si naprosto jistý, vznikala s dobrým úmyslem, a to je politická korektnost. Cesta do pekla je dlážděna těmi nejlepšími úmysly. To je tak, když se původní dobré myšlenky chytnou šíbři anebo fanatici. Pak z politické korektnosti vybobtná MeToo a hon na čarodejnice,“ vyložil svůj pohled na dění kolem nás Vašut.

Pár slov věnoval i prezidentovi Miloši Zemanovi. V první volbě v roce 2013 ho podpořil, ale v roce 2018 už ne. Nelíbí se mu, jak Zeman mluví do médií. Prezident by si podle herce měl zachovat jistý nadhled. „Ten jeho slovní projev si myslím, že je zbytečnej,“ zdůraznil Vašut. Jedním dechem však dodal, že je nesmysl, že Zeman táhne Českou republiku na východ.

„Hysterie, to, že táhne Českou republiku někam na východ, mně přijde úplně nesmyslná. Tohle (Česko) není žádný trakař na kolečkách, to se nikam odtáhnout nedá,“ zdůraznil Vašut.


Zdroj.