Nicolás Maduro: Spojené státy plánují ve Venezuele převrat

CARACAS | Venezuelský prezident Nicolás Maduro v neděli prohlásil, že Spojené státy (SS) připravují v jeho zemi státní převrat. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Nicolás Maduro

„Za koordinace Bílého domu byl již učiněn pokus o porušení demokratického života Venezuely a o státní převrat proti ústavnímu a demokratickému režimu v naší zemi,“ cituje slova Madura agentura AVN.

Prezident dále slíbil, že v nejbližších dnech svolá zvláštní tiskovou konferenci a promluví o plánech Washingtonu, které údajně odhalil.

Na začátku srpna byl podniknut pokus o atentát na Madura, a to během vojenské přehlídky v Caracasu. K tribuně, na níž se nacházel, směřovalo několik dronů s výbušninou. Maduro obvinil z pokusu o atentát opozici a kolumbijského exprezidenta Juana Manuela Santose.

Maduro rovněž prohlásil, že věděl, že se proti němu připravuje spiknutí za podpory SS. Již dříve deník The New York Times s odkazem na americké a venezuelské zdroje napsal, že administrativa amerického vůdce Donalda J. Trumpa projednávala během roku s venezuelskými povstaleckými důstojníky plány ohledně svržení Madura.

Již dříve venezuelské úřady informovaly o údajném odhalení četných spiknutí proti vedení země. V létě roku 2017 bylo ve Venezuele zatčeno celkem 14 vojenských příslušníků, kteří byli na začátku dubna obviněni z příprav vzpoury a ze zrady.

Vláda rovněž informovala o odhalení různých spiknutí proti prezidentovi Madurovi. V dubnu roku 2016 samotný prezident promluvil o tom, že ho prý pravicové síly hodlají zavraždit a cvičí za tímto účelem bojovníky v militarizovaných táborech ve státě Miranda.