Násilí a zabíjačka

Šárka Mikmek dostala jednodenní „ban“ na facebooku za zveřejnění fotky ze zabíjačky. Kvůli tomu, že prý tato fotka zobrazuje násilí.

Jiří Hynek

Nebudu polemizovat, zda-li se na sociálních sítích má či nemá něco zakazovat. Ale chci se zamyslet nad tím, je-li opravdu fotka poraženého a na rozporce pověšeného prasete zobrazením násilí, které může ohrozit mravní výchovu dětí a v dospělých vyvolávat agresivitu či způsobit jejich psychická zhroucení.

Násilí nás obklopuje na každém kroku, ať chceme nebo nechceme. Dnešní tvůrci filmů se bez krve a násilí většinou neobejdou. Někdy mám pocit, že režiséři soutěží, kdo bude mít ve filmu více zmasakrovaných těl a litrů prolité krve. I televizní zprávy bývají jen pro silné povahy. Naturalistické záběry z válečných konfliktů či demonstrací, mrtví, zranění, krev a zoufalství. To je nám servírováno dennodenně. Abyste se vyhnuli zobrazovanému násilí, nesmíte pustit televizor, počítač a do kina zavítat jen zřídka. I divadelní představení abyste si pečivě vybírali. Jinak se Vám může stát, že se budete dívat na znásilňování muslimky Ježíšem Kristem.

Samostatnou kapitolou jsou pořady pro děti. Je kreslený seriál „Tom a Jerry“ něčím, co v dětech vyvolává něhu a lásku? A to tento seriál již mnoho pamatuje. Od té doby vznikla řada dalších, mnohem násilnějších a krvavějších. V jedné scéně Večerníčku Veselá paseka zavřou vlci prasátka do trestaneckého tábora, kde je vykrmují, aby pak mohla jet do města na „exkurzi“ a vrátit se v podobě jitrnic.

V rámci solidarity jsem na svém facebookovém profilu sdílel obrázek, kde jsou dvě fotky ze zabíjačky a fotka Jiřího Drahoše, jak stahuje králíka. Během chvilky mi tento obrázek byl zakryt textem: „Obsah zachycený ne této fotce může být násilný nebo realisticky vyobrazený“. Na stejném počítači, když dám do vyhledávače slova „násilí“ nebo „mrtvola“ uvidím obrázky, proti kterým je fotka Jiřího Drahoše se staženým králíkem pohlazením po duši.

Doporučuji všem, kteří se chtějí vyhnout pohledu na násilí, aby vypnuli televizi a navštívili tradiční českou zabíjačku. A to dříve, než někoho napadne zabíjačky zakázat. Jednou možná ze závěrečné scény z filmu Poslušně hlásím budou ze záběrů, kde dělostřelecký přepad masakruje vojáky, vystřiženy obrázky visícího zabitého prasete. Potom už budeme ušetřeni pohledu na násilí úplně.