Archeologové našli v Egyptě obří starobylý hřbitov

Vědci našli rekordně velký hřbitov na jihu země, který nebyl vypleněn vykradači hrobů, na jehož území bylo pohřbeno více než padesát vrstevníků Tutanchamona a dalších faraonů 18. dynastie. Tuto informaci oznámilo Ministerstvo starožitností Egypta. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vykopávky | foto: Sputnik (© FOTO: MINISTRY OF ANTIQUITIES OF EGYPT / LUXOR TIMES)

„Zdá se, že v době mezi vládami Thutmose II a Amenhotepa II byly pohřbeny nejméně tři generace lidí. Napočítali jsme nejméně 60 osob, z nichž třetina byly děti. Nikdy předtím jsme nenašli tak velký hřbitov,“ uvedla Maria Nilsson, vedoucí švédské archeologické mise v Egyptě.

Pohřební chrámový komplex Gebel el-Silsila byl postaven na jihu starobylého Egypta, nedaleko od města Behdet, hlavního města jižního království, v době faraonů 18. dynastie starověkého Egypta, Tutanchamona a jeho předků. V době 18. dynastie nastává vrchol síly Egypta a začátek jeho poklesu.

Už několik let Nilsson a její kolegové provádí vykopávky na území Gebel es Silsila. Nové vykopávky, které vědci začali provádět na jaře tohoto roku, přinesly monumentální a zajímavý objev. Švédští egyptologové našli největší hřbitov Behdet pod pětimetrovou vrstvou písku a bláta.

Většina hřbitova nebyla vypleněna ani zničena. Uvnitř jsou tři kamenné sarkofágy, stejně jako pozůstatky několika desítek starověkých Egypťanů a také velké množství ozdob, amuletů a různých pohřebních nádob.

Z hrobky byly odneseny dva sarkofágy. Uvnitř našli pozůstatky dvou dívek, batolete a dítěte předškolního věku. Zbývající artefakty a pozůstatky archeologů budou systematicky vytahovány v následujících týdnech a měsících, pečlivým odčerpáváním vody a odstraňováním nánosů písku a bahna.

Reklama: