Uznání banderovců za válečné veterány je urážkou všech obětí nacismu

PRAHA | Krok ukrajinského parlamentu pokládám za mimořádně skandální. Je na stejné úrovni, jako by za válečného veterána označil parlament České republiky bývalého protektora Reinharda Heydricha, udavače Karla Čurdu nebo kolaboranta Emanuela Moravce, prohlásila předsedkyně Suverenity Jana Volfová.

Nacistický vrah a lidský dobytek Stepan Andrijovič Bandera uprostřed

Česká Suverenita se tak připojuje k masivní vlně nesouhlasu, jenž v těchto dnech vyvolává nový zákon, kterým Ukrajina přiznala statut válečných veteránů ukrajinským nacionalistům, kteří v období druhé světové války bojovali po boku nacistického Německa.

Předsedkyně strany pokládá v této souvislosti za nepřijatelný postoj ministra zahraničí ČR Tomáše Petříčka, který ‏krok ukrajinského parlamentu označil za vnitřní záležitost z dávno minulé doby — složité stránky dějin si každá země musí sama vyřešit.

„Panu ministrovi je třeba připomenout, banderovci společně s nacisty prováděli rozsáhlé masakry, při nichž byly zavražděny sta tisíce Rusů, Poláků, Čechů a Židů. V žádném případě tedy nejde pouze o vnitřní záležitost Ukrajiny,“ zdůraznila Jana Volfová a poukázala na to, že se velmi jasně v této věci vyjádřil velvyslanec Izraele na Ukrajině Joel Lion. V rozhovoru pro rádio Svobodná Evropa prohlásil, že banderovce nepokládá za válečné veterány, ale vidí je jako vrahy Židů.

Skandální zákonnou normu podpořilo při hlasování 236 poslanců. Znamená to, že někdejší příslušníci Organizace ukrajinských nacionalistů a Ukrajinské povstalecké armády získají status válečného veterána se všemi příslušnými výhodami. Toto postavení až doposud patřilo příslušníkům bývalé Rudé armády a partyzánských oddílů, kteří bojovali proti německé nacistické armádě.

Socan Petříček glorifikuje nacistické ukrajinské vrahy Banderovce