Kluci mají penis a holky zase vagínu

Ještě neskončila v Poslanecké sněmovně diskuze nad svazky stejnopohlavních párů a potichu se blíží další změna zákona z režie ministerstva spravedlnosti s požehnáním veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové.

Karla Maříková

Všichni si asi vybavujeme revoluční myšlenku z filmu Policajt ze školky „kluci mají penis a holky zase vagínu“, no tak tomu by mohlo být konec.

Do Poslanecké sněmovny se blíží změna zákona z režie ministerstva spravedlnosti s požehnáním ombudsmanky Anny Šabatové, která by měla umožnit změnu pohlaví bez chirurgického zákroku. Doposud platí, že jestliže chce člověk v České republice změnit pohlaví, musí se podrobit chirurgickému zákroku. Ministerstvo spravedlnosti však hodlá tento proces zjednodušit. V případě, že by tento návrh prošel, bude stačit přijít na matriku pouze s osobním prohlášením a potvrzením od lékaře o poruše pohlavní identity. Navrhovaná změna se má týkat paragrafu 29 občanského zákoníku.

Není náhoda, že v Poslanecké sněmovně se v současné době řeší možnost uzavírání sňatků stejnopohlavním párům. Obměna paragrafu 29 totiž navazuje právě na zákon umožňující uzavírat manželství nejen dvojicím opačného pohlaví, ale také osobám stejného pohlaví.

Podobně to funguje v Dánsku. Dánský zákon umožňuje transgender lidem rozhodnout se o svém pohlaví a stačí vyplnit pouze formulář. Dánsko bylo první zemí, které právně uznalo svazky stejného pohlaví v roce 1989. Od 1. září 2014 dánší občané mohou sami určit svoje úřední pohlaví bez potřeby lékařského schválení.

První zemí umožňující volbu pohlaví dle vlastních pocitů je přitom Argentina. Většina evropských i amerických států však vyžaduje pro změnu pohlaví sterilizaci a lékařský či soudní příkaz.

Reklama: