Péter Szijjártó: EU bude silná, jen pokud bude trvat na křesťanských kořenech

BUDAPEŠŤ | Křesťané jsou nejvíce pronásledovanou skupinou na světě, i když jsou nejpočetnější, prohlásil v rozhovoru Lidovkám ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó. Podle něho v EU chtějí zapomenout na své křesťanské kořeny, jež jsou základem silné Evropy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Foto: Sputnik (© AFP 2018 / Attila Kisbenedek)

Jak uvedl Szijjártó, 80 procent lidí, kteří jsou pronásledováni a zabiti po celém světě kvůli svému náboženství, jsou křesťané: „Rozšířil se falešný názor, že skupina, která je největší na světě, nemůže být pronásledována a odkázána na pomoc. Nepřijímáme přístup, který nepovažuje ochranu křesťanských komunit za důležitý prvek globálního boje za náboženskou svobodu,“ prohlásil.

Ministr zahraničí promluvil o tom, že při maďarské vládě byl zřízen státní sekretariát pro pomoc pronásledovaným křesťanům, pro tento účel již vynaložili více než 17 milionů eur formou přímé podpory: „Přímo podporujeme výstavbu škol v Iráku, Sýrii, Jordánsku, a přitom například v Iráku se mohlo do svých nově zrekonstruovaných domovů vrátit více než tisíc rodin. Poskytujeme mladým pronásledovaným křesťanům stipendia. Přímo financujeme provoz nemocnic a¬ rekonstrukci křesťanských kostelů v Libanonu. Podle nás je to nejvhodnější způsob, jak pomoci pronásledovaným komunitám,“ dodal.

Podle Szijjártó se o pronásledovaných křesťanech skoro nehovoří kvůli tomu, že v Evropě se díky určitým silám rozšířila pokrytecká politika, která chce posunout kontinent do postkřesťanské éry a jejímž zájmem je, aby Evropa zapomněla na své křesťanské tradice a křesťanské kořeny.

Maďarský ministr také zhodnotil současný stav křesťanských hodnot v EU: „Vedou se rozsáhlé debaty o budoucím směřování Evropské unie. V těchto debatách jsou tací, kteří zastupují názor, že Unie se musí co nejvíce odpoutat od svých původních a základních hodnot, tradic a dědictví. My se naopak domníváme, že Evropa může být silná pouze tehdy, pokud bude trvat na svých křesťanských kořenech a její národy na své identitě. Oslabená Evropa, kterou tvoří národy odtržené od svého náboženství, dědictví a historie, nebude nikdy silná,“ uzavřel.