Turecko informovalo o neúspěšném pokusu Američanů zmařit operaci v Sýrii

ANKARA | Turecký ministr vnitra Sulejman Sojlu oznámil, že se Spojené státy (SS) pokusily překazit tureckou vojenskou operaci v Sýrii. Turecko jim však jejich plány zmařilo. Slova ministra zveřejnila agentura Anadolu, na kterou se odvolává světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek americké a turecké vlajky

Sojlu poukázal na to, že Spojené státy v roce 2017 nepodporovaly operaci Štít Eufratu a během operace Olivová ratolest v roce 2018 vystoupily s hrozbami na adresu Ankary. „Nyní se Washington snaží podniknout podobné kroky na východ od řeky Eufrat. Turecko to však dříve nedovolilo a nedovolí to ani teď,“ prohlásil turecký ministr.

„Washington věřil v to, že bude schopen udeřit na Turecko rukama ozbrojenců, které cvičili Američané. Spojené státy se pokoušely vyvinout mezinárodní tlak na Turecko, ale Ankaře se podařilo překonat všechny překážky,“ dodal.

Ankara opakovaně obvinila SS z financování kurdských vojenských uskupení. Podle tureckých orgánů americký prezident Donald Trump v roce 2017 slíbil, že Kurdům přestane pomáhat. To však neudělal. Dne 12. prosince turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan oznámil, že Turecko v brzké době zahájí nové vojenské operace proti teroristům v Sýrii.