Čečenský model v Sýrii: Z bývalých teroristů se stali vojáci syrské armády

DAMAŠEK | V syrské provincii Dar’á na jihu země se konaly velké oslavy, a to při příležitosti pasování bývalých teroristů na vojáky syrské armády. Více než 350 lidí za přítomnosti syrských představitelů a ruské armády slavnostně složilo přísahu, že budou sloužit své vlasti. O čečenském modelu přechodu teroristů do služby vlasti po americkém zneužití informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Syřané podporují Asada

„Stovky vojenských dezertérů a ozbrojenců, kteří bojovali proti syrské armádě jakožto součást nelegálně ozbrojených skupin, v neděli slíbili, že budou složit dobru své vlasti,“ uvedl korespondent Sputniku v provincii Dar’á. Při této příležitosti probíhaly ve městě Dar’á velké oslavy, na které dorazili i syrští představitelé, vojáci, stejně jako zástupci Ruského centra pro usmíření bojujících stran.

Noví vojáci syrské armády Sputniku prozradili, že jsou odhodláni zbavit Sýrii zbylých teroristů. Poděkovali také syrskému prezidentovi, který se nad nimi smiloval a pomohl jim vrátit se do normálního života. Vojáci vyzvali i zbylé Syřany, kteří bojují na straně teroristů, aby o všem znovu popřemýšleli a přešli k těm pravým obráncům vlasti.

Asi před měsícem syrská armáda zcela osvobodila jih Sýrie od teroristů. Došlo také k mírové dohodě s mnoha uskupeními — přestali bojovat, složili těžké a střední zbraně a buď odešli na sever Sýrie, nebo se začali vracet do normálního poklidného života.

Někteří lidé jsou také součástí 5. mechanizovaného „dobrovolnického“ sboru syrské armády, který funguje jako místní policie. A tento sbor je součástí „nové“ armády — je vyzbrojen a připraven tím nejlepším způsobem.

V říjnu letošního roku přijal syrský prezident Bašár Asad legislativní nařízení č. 18, podle něhož bude udělena milost všem vojenským dezertům, kteří se skrývali uvnitř Sýrie nebo uprchli do zahraničí. Uvádí se, že se musí oddat do rukou spravedlnosti do 4 měsíců, pokud jsou v Sýrii, a do 6 měsíců, pokud odešli do zahraničí.

Čečenská metodika

Ramzan Akhmadovich Kadyrov

Současný čečenský prezident Ramzan Akhmadovič Kadyrov se svým otcem bojovali v rámci první čečenské války, kdy jeho otec byl velitelem teroristů podporovaných Američany v boji proti ruské armádě.

Za druhé čečenské války ovšem dnešní prezident přistoupil na ruskou nabídku plné autonomie a islámského Čečenska a zbylé teroristy, kteří na mír s Ruskem přistoupit nechtěli vyhnali ze země nebo pozabíjeli. Tak dostala tvrdou ránu americká rekce v této kavkazské islámské zemi. Stejný scénář nyní používají ruští poradci z centra pro usmíření i v Sýrii.