Vlastizrada: Vláda podpořila Globální pakt OSN o uprchlících

Ministr zahraničí Petříček dnes ve Sněmovně potvrdil, že vláda Andreje Babiše podpořila včera na Valném shromáždění OSN Globální pakt o uprchlících. SPD to považuje za zcela skandální krok proti českým národním zájmům. A ukázalo se také, že předseda vlády Andrej Babiš včera neříkal pravdu na serveru novinky.cz, kde říkal, že je proti tomu, aby Česká republika podpořila Globální pakt o uprchlících.

Tomio Okamura

Protože ve stejný den, včera, český zástupce v OSN pakt podpořil. Takže pan premiér Andrej Babiš lhal v rozhovoru na novinkách.cz, protože vláda reálně podpořila Globální pakt o uprchlících. Jsem přesvědčen, že většina občanů České republiky si to prostě nepřeje. A je potřeba, aby to všichni slyšeli.

Dále pan ministr zahraničí ve Sněmovně řekl, že prý se nic neděje, protože ten pakt o uprchlících, pro který vláda včera hlasovala resp. byla pro jeho přijetí resp. ho podpořila, je nezávazný. Tak ale potom nechápu, proč se nezávazný pakt přijímá? Proč ho vláda podporuje?

Protože jestli jsme pro suverenitu České republiky a my v SPD si to myslíme a chceme to zachovat, byť ta suverenita už je hodně oklešťována, a my to chceme vrátit, tak jestli jsme suverénní Česká republika, tak přece nepotřebujeme takové pakty, my si přece upravíme legislativu podle svého a podle své potřeby.

Takže krátce řečeno, když shrnu číslo tři, co jsem se tady dozvěděl, je, že pan ministr zahraničí Petříček, který už mezitím odešel, už asi nemá zájem být v Poslanecké sněmovně na toto téma, což taky svědčí o jeho chování, nám v podstatě řekl, že protože je to nezávazné, tak pro to hlasovali. Tak to je tedy otřesná záležitost.

Dále nám pan ministr Petříček tady řekl, že vlastně maďarský ministr zahraničí lže. A já tedy panu ministru Petříčkovi, který má tu historii, co má, už to nebudu opakovat, proimigrantskou, sluníčkářskou, multikulturní má názory, tak já mu prostě nevěřím. Je tristní to říct, ale já nevěřím českému ministru zahraničí. Radši věřím tomu maďarskému.

A já zopakuji, že maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó – které pak nepodpořilo – řekl, že – cituji – kompakt otevírá zadní dvířka pro ty, které nemohou přijít dveřmi hlavními. Konkrétně zahrnuje – cituji – mechanismy pro účinnější, předvídatelnější a spravedlivější mezinárodní reakci na situaci vyznačující se velkým množstvím uprchlíků. Dále – cituji – nabízí mezinárodní rozšiřování podpory a nebo aktivace opatření pro spravedlivější a předvídatelnější sdílení zátěže a odpovědnosti.

Kompakt bude umožňovat i rozšířený přístup k přesídlení a dalším řešením v třetích zemích. Tento pakt navíc staví návratnou politiku pouze na bázi dobrovolných repatriací, a to i pro země původu uprchlíků.

A v neposlední řadě tento kompakt má ambici usilovat o to, aby reakce na pohyby uprchlíků po celou dobu zohledňovaly otázky genderu, věku a různorodosti.

Takže pan ministr Petříček, čtvrtý bod, který jsem se dozvěděl po jeho vystoupení, řekl, že maďarský ministr zahraničí lže a že on má pravdu, protože říká, že nic takového tam není. A my mu tady citujeme. Tak tomu tedy nerozumím. Ale pan ministr odešel.

Teď nevím, jestli je to nějaká provokace nebo jestli tady záměrně nemá být, protože já to beru vysloveně za provokaci, když celá Sněmovna tady diskutuje a pan ministr Petříček si prostě odejde ze sálu, aby nás tady nemusel poslouchat nebo aby nemusel reagovat.

Navrhl jsem za SPD mimořádný bod, abychom ve Sněmovně projednali skandální jednání vlády, která včera na Valném shromáždění OSN podpořila jménem ČR Globální pakt o uprchlících. Náš návrh nám však vládní koalice ANO, ČSSD spolu s dalšími „demokratickými“ stranami zamítly, takže o problému nemůžeme mluvit. Nyní tedy sbíráme podpisy pod mimořádnou schůzi.