Chumaj Kiska opakovaně kšeftoval s vydrženými pozemky a lhal

BRATISLAVA | Nad slovenským prezidentem Andrejem Kiskou se stále více stahují mračna kvůli půdě ve Velkém Slavkově v Tatrách. Kiska měl s pozemky v 90. letech kšeftovat opakovaně. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Kiska ožratý ako ta sviňa | repro: zivot.sk

Od pochybných lidí a firem kupoval pozemky, které předtím byly zvláštním způsobem vydrženy. Informuje o tom portál Spravy.pravda.sk.

Celé machinace mohly probíhat bez vědomí původních drobných majitelů. Kiska vědomě a opakovaně kupoval vydržené pozemky od firem a lidí, kteří měli blízko k podsvětí. Šlo o firmy a lidi, kteří měli blízko k tehdejšímu popradskému mafiánskému bossovi Ondřeji Žembovi.

Podle portálu může jít o další podvody na drobných vlastnících, které se podobají podvodu z roku 1999, kdy byl podveden zubař Ján Franc, který se však nenechal zlomit a nedávno vyhrál spor s Kiskou u soudu v Popradu. Vlivní lidé a firmy pozemky získali pochybným vydržením.

„Každý, kdo v Popradu něco znamenal, znal tuto skupinu velmi dobře,“ uvedl portálu zdroj, který zná poměry v Popradu.

Kauzu možného podvedení zubaře France vyšetřuje Národní kriminální agentura (NAKA). Zatím nikdo nebyl obžalovaný, ale objevily se další případy, protože po úspěchu France se na NAKA obrátili další lidé, kteří se cítí poškození.

Sám Kiska tvrdí, že Francův pozemek našel v inzerátu v novinách. „Poškozený nebyl jen Franc, ale také já,“ uvedl Kiska.

Kauza Velký Slavkov

Kiska už v roce 1999 koupil pozemky ve Velkém Slavkově, ke kterým se po téměř dvaceti letech přihlásil Ján Franc. Ten tvrdil, že Kiska pozemky získal nezákonně.

Kiska deklaroval, že koupil pozemek od jistého člověka a neměl nejmenší představu, že by na něm byla jakákoliv tíha.

Ke koupi daného pozemku došlo podle prezidenta na základě inzerátu asi před 16 lety. S manželkou si chtěli postavit rodinný dům a hledali vhodný prostor.

„Pán, který zastupoval firmu, mi nabídl, že naproti pozemku by mohl být na prodej nějaký další, jsou tam sice louky, pastviny, ale možná do budoucna by to mohl být docela dobrý pozemek pro nějaký podnikatelský záměr. Zeptal jsem se na cenu, ta byla akceptovatelná, tak jsem řekl, že to koupím,“ objasnil Kiska.

Podle jeho slov absolutně netušil, že by s pozemkem mohl být jakýkoliv problém a že po 16 letech půjde kvůli tomu před soud.