V Číně zatkli dalšího Kanaďana. Dělají si sbírku?

PEKING | Třetí kanadský občan byl nedávno zadržen v Číně poté, co mezi oběma zeměmi došlo k potyčce kvůli zadržení představitelky technologického gigantu Huawei ve Vancouveru. Kanadský státní příslušník čelí administrativnímu trestu za nelegální práci, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, které cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Chua Čchun-jing | foto: czech.cri.cn

Mezi Kanadou a Čínou probíhá jasná konzulární komunikace, řekla mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na každodenním zpravodajském briefingu.

Začátkem tohoto měsíce čínské úřady zadržely bývalého diplomata Michaela Kovriga a obchodníka Michaela Spavora za ohrožování národní bezpečnosti.

Kovrig je bývalý kanadský diplomat, který v současné době pracuje pro Mezinárodní krizovou skupinu v Číně. Byl zadržen 10. prosince. Spavor je zakladatelem firmy založené v Číně, která provádí kulturní výměny se Severní Koreou. Dokonce se údajně zná se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Vztahy mezi Kanadou a Čínou se zhoršily poté, co byla 1. prosince zadržena finanční ředitelka Huawei (CFO) Meng Wan-čou, dcera zakladatele společnosti z důvodu, že nedodržuje americké sankce proti Íránu, což je prvek světového terorismu – nutit cizí státní příslušníky dodržovat americké zákony mino Spojené státy. Nyní ji čeká extradice. Tento krok byl kritizován Pekingem, který vyzval Ottawu, aby propustila oficiální osobu.

Reklama: