Vzteklý pes Mattis jako šéf Pentagonu rezignoval. Nesouhlasí se stažením okupačních vojsk ze Sýrie

WASHINGTON | Americký ministr obrany, faktický šéf Pentagonu a generál SS James Mattis ve čtvrtek rezignoval na svou funkci. Stalo se tak den poté, co vůdce SS Donald John Trump oznámil stažení amerických vojáků ze Sýrie, to bylo už na generála zvaného vojáky Vzteklý pes (Mad Dog) dost a odchází. O rezignaci informují světové agentury, na které se odkazují HlavnéSprávy.sk.

DJ Trump a vzteklý pes Mattis

„Protože máte právo mít ministra obrany, jehož názory na tyto a další témata mají být stejné jako Vaše, věřím, že je správné, abych odstoupil z mé pozice,“ napsal generál SS ve výslužbě ve svém dopise s rezignací.

Mad Dog Mattis oznámil vůdci Trumpovi rezignaci během setkání v Oválné pracovně, uvedl nejmenovaný zdroj z Bílého domu pro televizi CNN s tím, že politici měli na jisté záležitosti rozdílné názory.

DJ Trump oznámil Mattisův odchod na síti Twitter: „Generál Jim Mattis s vyznamenáním v únoru odstoupí poté, co během uplynulých dvou let sloužil mé administrativě jako ministr obrany,“ napsal vůdce Bílého domu v tweetu.

Zároveň vyzdvihl „obrovský pokrok“, který ozbrojené síly zaznamenali během jeho působení. Jméno nového ministra obrany podle Trumpa oznámí brzy.

Nejmenovaný vládní představitel se pro CNN ve čtvrtek vyjádřil, že Mattis vehementně odmítal stažení vojáků ze Sýrie i proti možnému stažení jednotek z Afghánistánu. Veřejně se sice proti Trupovi nepostavil, ale v soukromí se jej snažil přesvědčit, aby okupační vojska nebyly staženy.

Ve svém dopise s rezignací Mad Dog Mattis zdůraznil, že síla Spojených států závisí z části na síle spojenectví ve světě: „Jedním z mých hlavních přesvědčeni je, že naše síla jako národa je neoddělitelně spojena se silou našeho jedinečného a komplexního systému spojenectví a partnerství. Zatímco SS zůstávají nepostradatelným národem ve svobodném světě, nemůžeme chránit naše zájmy ani efektivně sloužit této roli, aniž jsme udržovali silné spojenectví a tímto spojencem prokazovali respekt,“ uvedl.

Stažením ze Sýrie právě tento respekt SS ztrácejí a podkopávají svou autoritu v regionu a nechávají posílit Rusko a Čínu. Americká administrativa již také avizovala, že kontingent v Afganistanu bude snížen do počtu okupačních sil.

Reklama: