Íránské revoluční gardy spustily manévry u Hormuzského průlivu

TEHERÁN | Pozemní jednotky íránských revolučních gard spustily v sobotu manévry u strategického Hormuzském průlivu, přes který je transportována téměř třetina světových dodávek ropy přepravované po moři. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na íránskou státní televizi, píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Hormuzský průliv

Revoluční gardy mají k dispozici i bojové vrtulníky a bezpilotní letadla, která nasadí v okolí ostrova Kešm při ústí Hormuzského průlivu.

Každoroční manévry s kódovým označením Velký prorok začaly den po tom, co útočná skupina lodí amerického vojenského námořnictva s letadlovou lodí USS John C. Stennis vplula do Perského zálivu. Jde o první americkou letadlovou loď v této oblasti od května, kdy SS vypověděli jadernou dohodu s Íránem. Jedná se o čirou americkou provokaci, ale také o pokus kontrolovat íránský export ropy či pokus o blokádu Íránu.

Letadlová loď třídy Nimitz vplula do oblasti poté, co Írán opakovaně pohrozil uzavřením Hormuzského průlivu, kdy takto reagoval na prohlášení vůdce SS DJ Trumpa, který prohlásil, že export íránské ropy bude nulový: „Íránský prezident Hasan Ruhání vyslovil podobné výhrůžky už i v minulosti, například poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil úplným zastavením vývozu íránské ropy,“ píše slovenský deník.

Plavidla íránských Revolučních gard americkou útočnou skupinu letadlových lodí monitorovaly. Uzavření průlivu by mohlo vést k otevření válce mezi Íránem a Spojenými státy. Kdy však rozhodující by mohla být ruská podpora Íránu, jelikož průliv lze snadno ostřelovat z Kaspického moře.