Ukrajinský Naftogazu je na dně. Nemá dost peněz na nákup plynu

KYJEV | Naftogaz Ukrajiny začne rok 2019 s minimálním zbytkem peněžních prostředků na svých kontech, což zkomplikuje nákup plynu ve špičce topné sezóny, a způsobí také řadu jiných problémů. Napsal o tom na své stránce na Facebooku šéf společnosti Andrij Kobolev. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: stalo-se.cz

„V roce 2018 má skupina Naftogaz záporný čistý peněžní tok. Vstoupíme do roku 2019 s minimálními zbytky peněžních prostředků, což zkomplikuje nákup plynu ve špičce topné sezóny,“ napsal šéf plynového monopolu.

Podle slov Koboleva minimální částka na kontech společnosti ohrozí rovněž projekty těžby plynu a modernizace plynovodního systému země.

Přitom jednou z hlavních příčin této situace je podle názoru špičkového manažera prodej plynu za zvýhodněné ceny, protože vláda, která má podle ukrajinského zákonodárství nahrazovat ztráty plynového monopolu, své závazky neplní.

„Celkem vzato, vidíme, že v roce 2019 nás čeká deficit likvidity v objemu 35,2 miliardy hřiven,“ napsal v závěru šéf Naftogazu.

Poslanec Nejvyšší rady za Blok Petra Porošenka Leonid Kozačenko navrhl dříve vydražit Naftogaz kvůli obrovskému dluhu. Podle jeho slov na splacení dluhu věřitelům bude společnost potřebovat nejméně tři roky.

Po Majdanu 2014 zažívá ukrajinská ekonomika pokles a zvyšuje se zahraniční dluh státu. Přitom v rámci spolupráce s MMF byly na Ukrajině nejednou zvýšeny ceny plynu pro obyvatelstvo. Od roku 2013 se zvýšila cena 1 tisíce kubíků plynu ze 725 hřiven na 8,5 tisíce hřiven v roce 2018.

Reklama: