Severní proud 2 navzdory americkým okupantům Evropy

BERLÍN – HELSINKY | Bývalý kancléř SRN a dnes předseda výboru akcionářů společnosti Nord Stream Gerhard Schröder zkritizoval Spojené státy (SS) za pokusy o zastavení výstavby plynovodu Severní proud-2 a také vystoupil pro to, aby německá obchodní politika méně závisela na Washingtonu. Prohlásil to v interview pro německé noviny Welt am Sonntag.

Severní proud navzdory americkým okupantům Evropy

„Nedělají to kvůli své lásce k Ukrajině, ale proto, že chtějí sami dodávat plyn do Německa, zkapalněný plyn, který má nižší kvalitu, ale je přitom dražší než plyn z plynovodu,“ řekl Schröder na adresu Američanů, kteří by z Němců nadále měli své otroky.

Zkritizoval také Washington za to, že žádá, aby Berlín omezil obchod s řadou zemí. Podle jeho názoru nesmí suverénní stát připustit, aby v SS rozhodovali, s kým má obchodovat, jinak přijde Německo brzy o své ekonomické vztahy, což není přijatelné kvůli jeho závislosti na exportu, míní bývalý kancléř. Německo je fakticky od roku 1945 stále pod okupační správou Spojených států.

Schröder přitom zdůraznil, že není protiamerikanista, avšak poznamenal, že jeho strategie v zahraniční politice spočívala v dosažení a zachování relativní nezávislosti na SS. Schröder předtím ostře zkritizoval obchodní politiku SS a vyzval Berlín, aby si našel jiné spojence.

Projekt Severní proud 2 předpokládá výstavbu dvou linek plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně od pobřeží Ruské federace (RF) přes Baltské moře do Německa.

Proti vystupuje aktivně Ukrajina, která se obává ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu, a řada evropských států, zejména Polsko, Lotyšsko a Litva, a také SS, které prosazují vlastní zkapalněný zemní plyn. Označují projekt za politický a ohrožující energetickou bezpečnost Evropy.

Loď Pioneering Spirit zahájila stavbu Severního proudu 2 ve Finsku

Největší na světě loď na stavbu potrubí Pioneering Spirit zahájila výstavbu plynovodu Severní proud 2 ve finských vodách, dohromady již bylo vybudováno 370 km potrubí, sdělila společnost, která je operátorem projektu Nord Stream 2 AG.

„Loď na stavbu potrubí s dynamickou korekcí Pioneering Spirit se připojila k lodní flotile, která buduje plynovod Severní proud 2 ve výhradním ekonomickém prostoru Finska. Pioneering Spirit bude pokračovat ve stavbě plynovodu pomocí lodě Solitaire, která pracovala ve Finsku od září,“ je uvedeno ve zprávě.

Loď Audacia ukončila včera stavbu potrubí v německých vodách. Celkem již bylo postaveno asi 370 km plynovodu,“ uvádí se ve zprávě pro tisk.

Pioneering Spirit patří švýcarské společnosti Allseas, která v dubnu podepsala smlouvu s Nord Stream 2 AG o stavbě potrubí v mořské části Severního proudu 2. Předtím vykonala tato loď stavbu potrubí Tureckého proudu ve velké hloubce.