Ve Švédsku byla zahájena výstavba plynovodu Nord Strem 2

STOCKHOLM | Stavba plynovodu Severní proud 2 se dostala do ekonomické zóny Švédska. Informovala o tom místní rozhlasová stanice SR. V neděli loď Solitaire začala instalovat potrubí, které bylo předem dodáno do přístavu Karlshamn.

Výstavba Severního proudu 2 | foto: Sputnik (© Foto: Nord Stream 2/Axel Schmidt)

Práce na švédském úseku budou probíhat až do léta roku 2019. V souvislosti s výstavbou přístav již zaměstnal 110 lidí a je v plánu vytvořit dalších 30 pracovních míst, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Severní proud 2

Projekt zahrnuje stavbu dvou plynových linek o celkové kapacitě 55 miliard metrů krychlových ročně z pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa. Stavební povolení již vydaly Německo, Finsko a Švédsko. Zbývá získat souhlas od Dánska, který však v záložní variantě není třeba, jelikož by se Dánsku potrubí mohlo i vyhnout.

Některé země, především Ukrajina, která se obává ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu, a Spojené státy, které podporují ambiciózní plány na vývoz LNG do Evropy, jsou proti výstavbě plynovodu. Dovoz LNG je ovšem předražený a první zásilky byly kupodivu ruské LNG z dálného Východu exportované do Spojených států, aby je Američané mohli importovat do Evropy.

Reklama: