Velká deprese za dveřmi? Američanům chybí peníze na úvěry

WASHINGTON | Ve Spojených státech mluví o nové Velké depresi. Ministr financí Stiven Mnuchin provedl jednání s největšími bankéři země, aby se ujistil, že na trhu mají dost peněz pro půjčky. O tom napsal na svém účtu v Twitter. Stalo se to v důsledku rekordního propadu akcií na americké burze, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Americká státní pokladna je znepokojena nedostatkem disponibilní likvidity v bankovním systému. Ředitel rezortu Stiven Mnuchin o víkendu osobně telefonoval se šesti největšími úvěrovými organizacemi: Bank of America, Citi, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo.

V reakci na to banky potvrdily, že mají dostatek likvidity. Mají dostatek, nebo zatím mají dostatek? V případě náznaku deprese, by mohl run na banky způsobit, že by likvidita mohla ohrozit úvěrování americké ekonomiky a tím by hrozil další propad.

Minulý týden byl poznamenán pádem několika amerických akciových indexů najednou. S&P 500 se ve třech dnech zhroutil o 6,5 procenta, NASDAQ Composite klesl o 8,3 procenta a industriální index Dow Jones klesl o 7,1 procenta. „Od doby Velké hospodářské krize třicátých let, analytici nazývají tento pád největším v Americe,“ píše Business Insider.


Reklama: