V diplomatickém duelu vede Čína nad Kandou 3:1

PEKING – OTTAWA | Diplomatická roztržka mezi Čínou a Kanadou související začala zatčením Meng Wan-čou, čínské top manažerky společnosti Huawei v Kanadě na žádost Spojených států, která byla odůvodněna porušováním amerických sankcí vůči Íránu, kdy sankce jsou uloženy amerických zákonem, který platí jen na svrchovaném území Spojených států. Proto zatčení čínské manažerky odporuje mezinárodnímu právu a jedná se o státní americký terorismus, kterému Kanada sekunduje.

Meng Wan-čou je zajatkyní amerických ekonomických teroristů | repro: © Sputnik / Aleksej Druzhinin

„Čínská společnost Huawei totiž odmítá politiku amerických sankcí vůči Íránu, Američané jsou rozhodnutí trestat všechny, kdo odmítá plnit jejich rozkazy,“ píše slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Kanaďané jsou nervózní, protože od 19.12.2018 Číňané zatkli kromě Mike Kovriga a Mike Spavoura ještě dalšího kanadského občana, jehož totožnost není dosud známa. Čína si s ochranou svých strategických zájmů se Spojenými státy (SS) v ničem nezavdá.

Kanaďané a Američané tvrdí, že v případě kanadských občanů jde o členy mezinárodních humanitárních organizaci. Ovšem pravda je trochu jinde. Zatčené osoby mají v Číně organizovat války podobné té v Čečensku, či v Sýrii.

„Normální členové mezinárodních humanitárních organizaci však nesměřují na západ Číny, aby se kontaktovali s muslimskými Ujgury, kteří tvoří velkou část band Islámského státu a jejichž SS a Kanada v západní Číně využívá k destabilizaci nejen Číny, ale i Kyrgyzstánu,“ připomíná ruský portál Iarex.

Zatýkání Kanaďanů rozbouřilo veřejné mínění i v Kanadě. Pokud jsou kanadské elity rozhodnuty servilně předat čínskou manažerku Američanům, tak řadová společnost je proti takovému řešení.

„Čína ukázala, že se nebude s Kanaďany dále slušně bavit a na velkou díru, hrubá záplata. Číňané jsou ochotni každý týden zatknout dalšího kanadského občana, dokud se nezačne Kanada chovat korektně a nezačne znovu dávat přednost mezinárodním zákonem před americkým arogantním vydíráním,“ píše autor článku.