Turecko neumožní Spojeným státům provést inspekci systémů S-400

ANKARA | Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu ujistil ruskou stranu, že Ankara nehodlá umožnit Spojeným státům (SS) prozkoumat protiletadlové systémy S-400. Uvedl to zdroj na tureckém ministerstvu zahraničních věcí, na který se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek PVO kompletů S-400 | reprofoto: © Sputnik / Alexej Malgavko

Ministr Çavuşoğlu se ve středu setkal s ruským velvyslancem v Turecku Alexejem Vladimirovičem Jerchovem. O čem jednali neuvedl, ale zdroj na tureckém ministerstvu zahraničí sdělil, že ho Çavuşoğlu ujistil, že Ankara nehodlá umožnit Spojeným státům provést inspekci ruských systémů S-400.

Před nedávnem agentura Bloomberg s odkazem na dva zdroje uvedla, že Turecko údajně navrhlo Spojeným státům, aby prozkoumaly ruské protiletadlové systémy, až je Moskva dodá. Turecký ministr obrany Hulusi Akar však tuto zprávu kategoricky odmítl.

Dříve Çavuşoğlu potvrdil, že Ankara koupí od Ruska systémy S-400. Minulý prosinec obě země podepsaly dohodu o půjčce, podle níž budou dodávky z 55 % financovány ruskými úvěry. Celková hodnota dodávek systémů S-400 dosahuje 2,5 miliardy dolarů, ale bude financována v národních měnách.