V Rozhlasu a televizi Slovenska probíhá sorosovký majdan

BRATISLAVA | Před patnácti lety nový ředitel Rozhlasu a televize Slovenska (RTVS) udělal pod záminkou restrukturalizace nevídanou politickou čistku, když odtud byli odjetí téměř všichni „národovecky orientovaní“ lidé. Světoobčanská televizní čeládka proti tomu ani nepípla. Zato teď, když jeden z producentů s těmi správnými názory nedostal novou smlouvu, je najednou velký křik, popisuje dění ve slovenské státní televizi konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

RTVS

V dubnu sepsali zaměstnanci RTVS otevřený dopis kritizující poměry v této veřejnoprávní instituci a spustili tak mohutný mediální cirkus, jakoby náhodou sladěn se slušným Majdanem na náměstích. Ten pomalu utichl, ale nyní se autoři pokoušejí revoluční dění obnovit. Jako záminka posloužilo neprodloužení smlouvy producentovi několika méně sledovaných a navíc kontroverzních pořadů Tomáše Kaminského.

Když v roce 2003 nastoupil na místo generálního ředitele tvrdým liberalistického jádrem milovaný Richard Rybníček a pod záminkou zeštíhlení a zefektivnění práce televize vyhodil stovky lidí s opačným smýšlením a světonázorem, zbytek zaměstnanců televize i jednobarevné masmédia byly potichu.

Avšak když si nedávno nynější ředitel RTVS Jaroslav Rezník dovolil nepodepsat novou smlouvu se sluníčkovým producentem, „televizáci“ (a také externisté podílející se na jeho relacích) jsou rozhořčeni a napsali vedení otevřený dopis.

Tomáš Kaminský dělal relace History, SK Dějiny, Experiment, ale zejména kontroverzní, jednostranně politicky pobarvenou relaci Silná sestava, kterou bratislavská kavárna miluje, ale opačně orientovaní občané si o ní myslí, že na obrazovky veřejnoprávní televize nepatří.

„Relace, Silná sestava je stupidní kvákání do sebe zahleděné a o sobě si příliš namyšlených pseudointelektualek. I partie důchodkyň, když se setká v neděli dopoledne na kávě, vede smysluplnější debatu. Dámám to bezobsažné kvákání sype, tak protestují,“ napsal například jeden diskutující svůj názor na celou věc na stránce domov.sme.sk.

„Tomáš Kaminský vytvořil v RTVS zajímavé projekty a vedl je s vysokou profesionalitou. Proto s ním velmi rádi spolupracujeme a nerozumíme rozhodnutí RTVS, „píše se v dopise, který vyzývá Rezníka na přehodnocení jeho rozhodnutí.