Rakouská ministryně zahraničí označila chování vlády v Kyjevě za bezprecedentní

VÍDEŇ | Rakouská ministryně zahraničí Karin Kneissl označila odmítnutí akreditovat rakouské novináře na Ukrajině za bezprecedentní, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Karin Kneissel při tanci s Vladimirem Vladimirovičem Putinem | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Roland Schlager)

Ve středu uvedly noviny Kronen Zeitung, že rakouský novinář a reportér ORF na Ukrajině Christian Wehrschütz se bojí o svůj život v této zemi, díky dopisu, který byl adresován rakouské vládě a vedení ORF. Dříve ve zprávě o situaci s novináři na Ukrajině uvedl, že orgány Kyjeva odmítají akreditovat jeho natáčecí tým.

Podle Karin Kneissel Rakousko po celém světě vystupuje za to, aby byla respektována svoboda projevu a za ochrana novinářů. Toto téma se stane také hlavním motivem během rakouského členství v Radě OSN pro lidská práva.

„Netřeba dodávat, že to platí i pro omezení svobody tisku v evropských zemích. Samozřejmě, o tomto tématu jsme také diskutovali na jednáních v Moskvě 20. dubna tohoto roku. Odmítnout akreditovat rakouského novináře v evropské zemi je bezprecedentní událostí,“ uvedla ministryně, kterou citovala tisková služba rakouského ministerstva zahraničí.

„Tímto způsobem Ukrajina bez jakéhokoli důvodu ukazuje, že nechápe význam svobody médií, což je základní hodnota evropských států,“ uvedla Kneissel.

Dodala, že rakouské ministerstvo zahraničí bude nadále prosazovat dodržování svobody projevu a ochranu novinářů jak na Ukrajině, tak v rámci mezinárodních formátů, včetně v EU a OBSE, pokud se jeden nebo několik rakouských občanů stane obětí státní svévolnosti.