Rusko a Turecko dosáhly porozumění v koordinaci svých aktivit v Sýrii

MOSKVA | Rusko a Turecko dosáhly pochopení v koordinaci mezi svými vojenskými zástupci v Sýrii, sdělil ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov po jednáních s tureckou delegací.

Mevlüt Çavuşoğlu a Sergej Viktorovič Lavrov | repro: Sputnik (© REUTERS / Sergej Karpukhin)

„Samozřejmě jsme zvláštní pozornost věnovali novým okolnostem, které vznikly kvůli stažení amerických vojáků,“ řekl ministr, Sergej Viktorovič.

„Bylo dosaženo porozumění v tom, jak vojenští zástupci Ruska a Turecka budou pokračovat v koordinaci svých kroků za nových podmínek se záměrem úplně odstranit teroristickou hrozbu v Sýrii,“ dodal Sergej Viktorovič Lavrov.

Obě strany potvrdily, že si váží územní celistvosti Sýrie. Také ruští a turečtí představitelé projednali migrační problém: „Byla stanovena konkrétní opatření k aktivizaci naší společné práce, která má vytvořit podmínky, které budou dovolovat velkému počtu uprchlíků vracet se domů,“ řekl Lavrov, Sergej Viktorovič.

Lavrovův turecký protějšek Mevlüt Çavuşoğlu, informoval, že Rusko a Turecko projednaly zřízení demilitarizované zóny v Idlibu: „Dnes jsme také projednali realizaci memoranda o vytvoření demilitarizované zóny v Idlibu, které bylo podepsáno v Soči. Probrali jsme kroky, které budeme podnikat, abychom toto memorandum splnili, abychom zabránili jakýmkoli problémům, které mohou vzniknout během realizace tohoto dokumentu,“ prohlásil ministr.

Podle jeho slov jsou Rusko a Turecko připraveny postavit se na odpor všem aktivitám zaměřeným na podkopání jednoty a územní celistvosti Sýrie.

„Někdo by chtěl zmařit práci, která probíhá v rámci procesů v Astaně a Soči. Ať ale nezapomínají, že pokud můžeme dnes mluvit o vytvoření ústavního výboru, je to možné jen díky jednání Ruska, Turecka a Íránu,“ zdůraznil Mevlüt Çavuşoğlu. Sergej Viktorovič Lavrov také vyjádřil naději, že Západ nezabrání úsilím Ruska, Turecka a Íránu na vytvoření ústavního výboru.