Ruská vojenská přítomnost v Arktidě: Lodě Severní flotily směřující do Arktidy vpluly do Karského moře a výstavba základen na ostrovech

MOSKVA | Oddíl plavidel a lodí zabezpečení ruské Severní flotily v čele s velkou protiponorkovou lodí Admirál Levčenko dorazil v rámci plavby do Arktidy do Karského moře. Lodě, které vypluly 6. září ze Severomorska, směřují na východ podél trasy Severní mořské cesty. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Ilustrační snímek | Zdroj: Hlas Ruska

Ilustrační snímek | Zdroj: Hlas Ruska

Námořníci mají dopravit zařízení na Novosibirské ostrovy, kde bude stálá vojenská základna. V posledních letech je to už třetí plavba do Arktidy. V roce 2012 se námořní pěchota vylodila na nezařízeném pobřeží ostrova Kotělnyj, v roce 2013 dopravily lodě v čele s křižníkem Petr Veliký techniku a vybavení nezbytné pro obnovení leteckého vojenského velitelství Temp na Novosibirských ostrovech.

Armáda zahájila výstavbu vojenských základen v Arktidě

Ruská federace zahájila výstavbu arktických vojenských městeček na Wrangelově ostrově a na mysu Otta Schmidta, kam byly dopraveny stavební moduly. Městečko se montuje ve tvaru hvězdy, což umožňuje volný pohyb uvnitř bez východu ven do arktického mrazu. Má obytný, hospodářský a administrativní blok, sportovní halu, saunu, pokoj pro psychologické uvolnění.Během měsíce mají být postaveny dvě městečka.

Rusko hodlá upevnit své pozice v Arktidě, jak z vojensko-politického, tak i finančně-ekonomického hlediska. Vladimir Putin nařídil vytvoření tam spojeného systému pro základny ponorek nové generace a lodí a také upevnění hranice.