Do Íránu přijela delegace Talibánu jedna to mírovém urovnání války v Afganistanu

TEHERÁN | Delegace radikálního hnutí Tálibán z Afghánistánu přijela v neděli do Íránu na jednání o míru, informuje íránská agentura Tasnim s odkazem na ministerstvo zahraničí, od kterého zprávu čerpá světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Televize TOLO News informovala, že se z íránské strany zúčastnil jednání zástupce ministra zahraničí Abbás Arákčí. „Delegace Talibánu přijela do Teheránu včera (v neděli). Konala se všestranná jednání se zástupcem íránského ministra zahraničí,“ uvedla v pondělí televize slova mluvčího íránského Ministerstva zahraničních věcí Bahrama Kasemího.

Talibán ale zatím konání jednání nepotvrdil, informuje televize. Tajemník Nejvyšší bezpečnostní rady Íránu Alí Šamhaní dříve prohlásil, že Teherán má jednat s radikálním hnutím Talibán o urovnání bezpečnostní situace v Afghánistánu a hodlá v nich pokračovat.

V Afghánistánu pokračuje konfrontace vládních sil a bojovníků radikálního hnutí Tálibán, které dobylo značná území na afghánském venkově a zahájilo útok na velká města. V poslední době se v Islámské republice (Írán, pozn. ed.) zvýšil také vliv teroristické skupiny Islámský stát, píše agentura.

Mluvčí Nejvyšší mírové rady Afghánistánu Ichsan Taherí sdělil dříve Sputniku, že se v nejbližších týdnech a měsících má v Islámské republice konat práce na mírové dohodě mezi vládou a Talibánem. Podle Taherího má být tato práce dokončena do zahájení přímých jednání mezi znepřátelenými stranami.

Dále uvedl, že po přijetí mírové smlouvy nabude platnosti pětiletý plán jednání o reintegraci příslušníků Talibánu do afghánské společnosti. Talibán byl u moci v Afganistanu do doby, než by odstraněn pučem vedeným Spojenými státy (SS) a Severoatlantické aliance (SA) a do dnes je země okupována vojsky SS a SA a to i za podpory Armády České republiky.

Otázka zahájení přímého dialogu o míru mezi znepřátelenými stranami v Afghánistánu se projednává na různých poradách, včetně Moskvy, kde se 9. listopadu konala schůzka věnována Afghánistánu. Poprvé se mezinárodní schůzky takové úrovně zúčastnila delegace politické kanceláře Talibánu v Dauhá.

Reklama: