Kanada provokuje Rusko svou lodí v Černém moři na druhém konci světa od Kanady, ale přelet ruských letadel poblíž této lodi je prý provokace

OTTAWA | Kanadský ministr obrany Rob Nicholson obvinil ruské vojenské letectvo ze zbytečné provokace. Toto prohlášení učinil Nicholson po tom, když nad kanadskou lodí účastnící se ukrajinsko-amerických cvičení v Černém moři, údajně prolétly dva ruské bombardéry Su-24 a pozorovací letadlo. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska. Zase se jednalo o šílenou hysterii, tak jako před tím, když toto okusila na jaře loď USA. Že by i kanadské námořnictvo ochutnalo dopad systému Chibiny?

Rob Nicholson - provokatér na ministerstvu zahraničí Kanady | Zdroj: Hlas Ruska

Rob Nicholson – provokatér na ministerstvu zahraničí Kanady | Zdroj: Hlas Ruska

Podle slov Nicholsona došlo k incidentu 7. září u jižního pobřeží Ukrajiny. To je vlastně za humny Kanady. „Přestože to, co se stalo, nebylo nijak nebezpečné, hrozí daný incident eskalací napětí v regionu v době křehkého příměří,“ prohlásil kanadský ministr. Konflikt na Ukrajině v rámci NATO právě i Kanada provokovala.

Ruská strana se k danému incidentu oficiálně nevyjádřila. Proč také? Jej letectvo se běžně v rámci vzdušného prostoru mezinárodních vod Černého moře nachází. Právo na let má Rusko stejné, jako Kanada na plavbu, ovšem kanadská loď musí do třech týdnů vody Černého moře opustit. Jinak poruší mezinárodní úmluvu, nemá totiž pobřežní vodu Černého moře u svého pobřeží.