Čína pohrozila, že k navrácení Tchaj-wanu použije i sílu. Jaká je Tchaj-wananská reakce?

TCHAJ-PEJ | Čínský prezident Si Ťin-pching dnes prohlásil, že Čína musí být a bude s Tchaj-wanem znovu sjednocena. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Cchaj Jing-wen

V této souvislosti také prohlásil, že k opětovnému sjednocení s Tchaj-wanem bude možné použít jakékoliv prostředky, včetně použití síly. Na toto prohlášení zareagovala i prezidentka Tchaj-wanu, připomíná agentura.

Čína hrozí, že jakýmkoli způsobem opětovně připojí Tchaj-wan, a to i silou. Informoval o tom německý portál Bild. Z pohledu čínského prezidenta Si Ťin-pching je nezávislost Tchaj-wanu v rozporu s historickými trendy a povede jen k neúspěchu.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen ve středu prohlásila, že ostrov politickou dohodu s Čínou o jedné zemi a dvou systémech nepřijme a zdůraznila, že veškerá jednání přes průliv by se měla konat na mezivládním základě.

Prezidentka ve svém novoročním projevu na začátku týdne také uvedla, že by Čína k řešení svých sporů s Tchaj-wanem měla využívat mírové prostředky a že by měla respektovat jeho demokratické hodnoty.