Archeologové objevili v Mexiku chrám aztéckého boha

MEXICO CITY | Archeologové v mexickém státě Puebla dokázali najít chrám starodávného boha z prehispánského období. Na svých webových stránkách o tom informoval Národní institut antropologie a historie. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jedna z obrovských lebek, které váží asi 200 kg | repro: Sputnik (© FOTO: MELITÓN TAPIA/INAH)

Xipe Totēc byl aztéckým bohem koloběhu života a smrti, zemědělství a sezonní obnovy, ale také držel ochrannou ruku nad klenotníky. Národy, které žily na západě a v centru současného Mexika, stejně jako na pobřeží Mexického zálivu, si však myslí, že právě tento bůh sesílal na lidi nemoci a vymyslel válku.

Skupina archeologů, pod vedením Noemi Castillo, objevila ve městě Tehuacán ruiny chrámu. Daná stavba má základy pyramidy a na severu a jihu od základů se nachází dva oltáře pro oběti, stejně jako tři sochy boha. Obrazy Xipe Totēca byly vytesány ze sopečného kamene a skládaly se z těla a ze dvou obrovských lebek, které váží asi 200 kg.

Již dříve, konkrétně v neděli 30. prosince, egyptské ministerstvo pro starodávné památky oznámilo, že archeologové nalezli poblíž pobřeží Středozemního moře sarkofágy z římského období egyptských dějin, uzavírá agentura.

Reklama: