Ukrajina má v zásobách jen polovinu plynu. Pokud bude tuhá zima, tak hrozí zamrznutí ukrajinských měst

KYJEV | Ukrajinské podzemní nádrže s plynem jsou zaplněny z 50,5%, obsahují 16 miliard krychlových metrů plynu, informovala ukrajinská společnost na dopravu a skladování zemního plynu Ukrtransgaz. Podle údajů ruské strany, potřebuje Ukrajina na normální zabezpečení podzimního a zimního období a stabilní tranzit asi 18,5 miliardy krychlových metrů plynu. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Tudíž pokud by se do začátku zimy podařil obnovit tranzit plynu do Evropy přes ukrajinské území na sto procent, tak stejně bude Evropa ohrožena, jelikož plyn v síti plynovodů by nestačil ani na spotřebu Ukrajiny. K tomu, aby vše bylo stabilní chybí Ukrajině v systému 2,5 miliardy krychlových metrů zemního plynu.

Navíc pokud by byla zima tuhá, tak nejen Ukrajině, ale i evropským zemím, které jsou zcela závislé na tranzitu plynu z Ruska přes Ukrajinu hrozí vážné problémy.

Toto vše způsobili ukrajinští politici, kteří se dostali k moci neústavním a násilným pučem po majdanu, jelikož nechtěli platit dluhy za dodávky plynu Rusku. Proto byly dodávky omezeny a pak zastaveny. Nyní Ukrajina odebírá plyn určený pro země EU, tedy i náš a my to za ně platíme.