Britská vláda financuje šíření štvavé rusofobie: Hackeři zveřejnili zprávy Integrity International o činnosti Sputniku a RT

LONDÝN | Hackeři ze skupiny Anonymous zveřejnili v nové sérii materiálů o činnosti britského vládního projektu Integrity International nové dokumenty o práci Sputniku a RT. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Foto autora není k dispozici

Anonymous zveřejnili analytické zprávy o aktivitě ruských mediálních struktur, a také vystavené faktury, které označili hackeři za svědectví toho, že Integrity Initiative prováděla za peníze britských daňových poplatníků rozbor činnosti Labouristické strany a jejího předáka, a také televizní stanice RT.

V dokumentech je mj. řeč o informování o incidentu v Salisbury, o situaci v zemích bývalého SSSR a o situaci na Blízkém východě včetně Sýrie.

Britské MZV už označilo za hodnověrné dříve zveřejněné dokumenty Anonymous na téma zasahování Londýna do záležitostí členských zemí EU a vedení cílevědomé informační války proti Rusku.

Anonymous zveřejnili textové kopie faktur v celkové částce asi 1 tisíce liber šterlinků vystavených na jméno jistého Jassara al-Tahata žijícího v Jordánsku za přípravu zpráv pro Integrity Initiative o mediálních kampaních RT.

Byly zveřejněny také dvě zprávy o činnosti RT. Jedna z nich, za jejíhož autora byl označen Jassar al-Tahat, je rozborem činnosti RT na Blízkém východě, a byla napsána v dubnu 2018. Ve druhé, anonymní, se rozebírají zásady šíření zpráv na sociálních sítích a konstatují se úspěchy RT a Sputniku na těchto platformách. Plány na odpor RT a Důvody, proč se staví na odpor RT — takto označují tyto zprávy sami hackeři.

Podle jedné ze zpráv se na Blízkém východě nyní bere RT jako nejhodnověrnější zdroj informace, která ukazuje druhou stránku dějin a který odpovídá vektoru rozvoje tohoto regionu, zejména proto, že tamní intelektuálové žili v podmínkách dominování západní informace, a jejich hlavním přáním je teď uvidět tu druhou stránku. Autor zprávy rovněž uznává, že RT má v regionu takovou stupeň důvěry, kterou západní zdroje nemají.

Jak se podotýká ve zprávě, RT má na Blízkém východě pověst zdroje, který dává novou perspektivu, složitou a pokročilou, která lidem umožňuje pochopit nové trendy, které jiné vysílatele nevysvětlují.

„Sýrie dala jasný příklad. Před příchodem Rusů do Sýrie ukazovalo zpravodajství západní obrázky, a lidé se začali ptát, co se ve skutečnosti děje. Kdy přišli Rusové… začali konečně informovat o tom, co se děje tu na zemi,“ napsal autor.

Ve druhé zprávě se konstatují úspěchy RT a Sputniku na sociálních sítích, zejména na pozadí nedůvěry k západním informačním zdrojům u samotného západního obecenstva.

Například poté, co byl sestřelen ruský bombardér Su-24 v roce 2015, začaly RT a Sputnik zveřejňovat články propagující ruskou pozici, a získávat mohutnou podporu.

Přitom článek RT na Redditu měl 11 tisíc komentářů, zatímco druhá nejvíce komentovaná televizní stanice CNN — pouhých 2,2 tisíce. „Sympatie na sociálních sítích byly celkem na straně Rusů“, píše autor. „Mnozí uživatelé jsou přesvědčeni, že RT je ochotna posuzovat události, o nichž západní média mlčí“, píše autor.