Turci poslali Američany s žádostí o odmítnutí ruských S-400 do háje a možná i do prdele

ANKARA | Spojené státy (SS) požádaly, aby se Turecko zřeklo ruských protivzdušných rakterových komplexů S-400. Na to Turecko odpovědělo zamítavě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek PVO kompletů S-400 | reprofoto: © Sputnik / Alexej Malgavko

Spojené státy požádaly, aby se Turecko zřeklo nákupu ruských protiletadlových raketových systémů S-400 ve prospěch dodávek amerických systémů Patriot. O tom v sobotu 5. ledna informovaly turecké noviny Yeni Şafak, které cituje ruská agentura.

Zástupci americké delegace dne 3. ledna během jednaní v Ankaře stanovili ministerstvu zahraničních věcí a ministerstvu obrany Turecka podmínku na zrušení zakázky S-400. Washington tak učinil poslední pokus zablokovat dodávky ruských komplexů do Turecka.

Přičemž nabídka SS na dodávku Patriotu nezahrnuje žádnou slevu nebo přenos technologií. Výše smlouvy pro americké komplexy je 3,5 miliardy dolarů, nákup S-400 bude levnější. Američané se chovali jako kolonizátoři, to ale na Turky neplatí.

Turecko zamítlo návrh USA odmítnout nákup ruských protiletadlových raketových systémů S-400 výměnou za dodávku amerických leteckých obranných systémů Patriot, informovaly noviny Yeni Safak s odkazem na zdroje.

Agentura Anadolu dříve informovala, že delegace USA předložila návrh na prodej systémů Patriot Turecku, včetně čtyř radarových stanic AN/MPQ-65, 10 anténních zařízení, 20 odpalovacích zařízení M903, testovacích zařízení a dalšího vybavení.

V prosinci oznámil nový vedoucí Výboru amerického senátu pro ozbrojené síly James Inhof, že Turecko se musí zříct nákupu S-400, aby zůstalo členem programu F-35. Turci si už nákup F-35 zaplatili, ale Američané je vydírají, že si nechají peníze, ale i letadla, když nakoupí ruské PVO.

Reklama: