V Gabonu došlo ke státnímu převratu. Moc uchvátila armáda

LIBREVILLE | V Gabonu došlo v pondělí k státnímu převratu, přičemž moc v zemi po padesáti letech vlády jedné rodiny převzala armáda. Informovala o tom BBC, na kterou se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ali Bongo Ondimba – Svržený gabonský prezident | repro: http://totalwar-ar.wikia.com

Gabonští vojáci obsadili státní rozhlas a jeho prostřednictvím oznámili, že armáda uchopila moc v zemi, aby obnovila demokracii.

V ulicích metropole Libreville bylo vidět tanky a obrněné transportéry, blokující i vstup do budovy státní televize. V jejím okolí se ozývala střelba z ručních zbraní.

Gabonský prezident Ali Bongo Ondimba utrpěl v říjnu mozkovou příhodu a podstoupil léčbu v Maroku. V novoročním poselství se pokusil ukončit spekulace o svém zdravotním stavu a řekl, že se cítí dobře.

Představitelé ozbrojených sil označili jeho poselství za bezohledný pokus udržet se u moci. Bongo stojí na čele Gabonu od roku 2009, kdy zvítězil v prezidentských volbách a ujal se vlády po svém otci Omarovi Bongovi, který v této na ropu bohaté středoafrické zemi vládl od roku 1967.

Reklama: