Egypt má úzkou bezpečnostní spolupráci s Izraelem

KÁHIRA | Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí, přiznal úzkou bezpečnostní spolupráci s Izraelem v oblasti neklidného Sinajského poloostrova. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters, na kterou se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Benjamin Netanjahu (vlevo) a Abd al-Fattáh as-Sísí (vpravo) | repro: ynetnews.com

Prezidentské nezvykle otevřené vyjádření zaznělo v rozhovoru pro americkou televizi CBS, které bylo odvysílány v neděli. Otázka spolupráce s Izraelem je v Egyptě velmi citlivou politickou záležitostí. Káhira proto žádala CBS, aby rozhovor s egyptským prezidentem neodvysílala.

Egypt za vlády Abd al-Fattáh as-Sísího tajně kooperuje s Izraelem při zajišťování bezpečnosti na Sinajském poloostrově, kde egyptské síly už léta svádějí boje s militantními islamisty. V odpovědi na otázku moderátora CBS egyptský prezident potvrdil, že Egypt v této oblasti se židovským státem úzce spolupracuje.

„Letectvo občas potřebuje přeletět na izraelskou stranu. To je důvod, pro který udržujeme širokou škálu koordinace s Izraelci,“ uvádí se Abd al-Fattáh as-Sísí vyjádření v přepisu interview.

Egyptský prezident se dlouhodobě usiluje o obnovení bezpečnosti na severu Sinajského poloostrova, což se mu však stále plně nedaří. Jde o převážně pouštní oblast rozprostírající se mezi Suezským průplavem, pásmem Gazy a Izraelem, ve které operují teroristé hlásící se k tzv. Islámskému státu (IS).

Reklama: