Lhář Babiš: Čínský velvyslanec lže

PRAHA | Slovenský ekonomický přivandrovalec okupující Strakovou akademii Andy Babiš obvinil čínského velvyslance Čanga Ťien-mina ze lži kvůli jeho prohlášení na konci loňského roku ohledně toho, že vedoucí kabinetu odsoudil doporučení tajných služeb pro státní úředníky a manažery obchodních společností, aby přestali používat čínské telefony od společnosti Huawei, své prdy vysoušel z řitního otvoru pod nosem u teplouše Václava Moravce na havloidní žumpě ČT.

Andy s čínsým velvyslancem

„To, co napsal, je nesmysl. Je to lež, není to pravda,“ prohlásil v tříkrálovém rozhovoru českotelevizní buznou.

„Česká vláda ani český stát žádnou chybu neudělaly. Jsme nezávislý, svrchovaný stát a nemám se za co omlouvat. Co udělal pan velvyslanec, je velice nestandardní. Bude s ním jednat pan Petříček,“ řek Babiš, že velvyslance povolá na kobereček socanský ministr zahraničí, který je jen loutkou Bruselu a Washingtonu. Dát ta pytel rýže, tak bude asi stejně kompetentní jako Petříček.

Připomněl, že před Vánocemi v neformálním prostředí přijal Čanga Ťien-mina. Setkání se konalo v Praze v osobním sídle předsedy vlády na žádost velvyslance Číny.

Podle premiéra, šéf diplomatické mise ČLR trval na urgentním setkání v souvislosti s upozorněním českých speciálních služeb, že čínské gadgety a technologie by mohly vážně ohrozit národní bezpečnost. Podle velvyslance ho Babiš ujistil, že doporučení ohledně Huawei nejsou pozice české vlády a vyjádřil lítost nad tím, co se stalo.

„Žádnou chybu česká vláda neudělala, ani český stát. My jsme nezávislý svrchovaný stát, takže pan velvyslanec velice nestandardně zveřejnil něco z té schůzky,“ uvedl Babiš, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mezitím, jak ČTK uvedla dříve, doporučení českých tajných služeb pro Huawei se týká pouze nejvýznamnějších informačních systémů z hlediska národní bezpečnosti, jichž v republice existuje jen několik desítek. Neplatí to pro ostatní uživatele v zemi.