Migrace ano? Uprchlictví ne? Žena ze Saúdské Arábie utíkala před rodinou, v Thajsku ji nepřijali

BANGKOK | Osmnáctileté ženě ze Saúdské Arábie žádající o azyl v Thajsku zamítli v neděli vstup do země a zadrželi ji na letišti v Bangkoku, informovala agentura AFP. Prchala před rodinou, jelikož v zemi se porušují lidská práva, kdy žena je saúdskoarabskou společnosti na nižším žebříčku hodnot, než domácí zvířata nebo nábytek. Její uprchlická práva byla pošlapána a Evropu tyranizují tisíce migrující svoloče.

Takovou cenu mají v islámu ženy cenu – pytle s odpadem?

Rahaf Muhammad Mutlaka Alkunun pro AFP řekla, že ji na letišti Suvarnabhumi v Bangkoku zastavili zástupci saúdskoarabských a kuvajstkých úřadů a násilím jí odebrali cestovní doklady – což potvrdila i mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW).

Žena byla podle svých slov obětí fyzického a psychického násilí v rodině. „Moje rodina je velmi přísná a zamkla mě v pokoji na šest měsíců jen za ostříhání vlasů,“ řekla a dodala, že je vystrašená a ztrácí naději. Úřadem ji nahlásil její mužský poručník, protože cestovala bez jeho povolení.

„Neměla u sebe žádné další dokumenty, například zpáteční letenku a ani peníze,“ řekl šéf thajského imigračního úřadu Suračate Hakparn. Žena podle něj utekla od rodiny, aby se vyhnula svatbě, a má strach z návratu do Saúdské Arábie.“ V současnosti je v péči thajských úřadů, které už kontaktovali velvyslanectví Saúdské Arábie,“ dodal Hakparn.

Uprchlice tvrdila, že je na cestě za získáním azylu v Austrálii, kde údajně má potřebné víza, a zaměstnanci ze saúdskoarabské a kuvajtské ambasády ji zastavili po vystoupení z letadla v Bangkoku. A doklady jí ukradli.

Zástupce ředitele HRW pro oblast Asie Phil Robertson konání thajských úřadů kritizoval. „Jaká země dovolí diplomatům pohybovat se v uzavřené oblasti letiště a vzít pas pasažérovi?“ zeptal se řečnicky a dodal, že v Saúdské Arábii je týrání žen v rámci rodiny beztrestné.

Pro saúdskoarabské ženy stále platí přísná omezení a na cestování do zahraničí potřebují souhlas mužského poručníka, nejčastěji otce nebo manžela, což je porušování lidských práv a každá, žena která ze země uprchne má právo na statut uprchlice. Thajské úřady tak pošlapaly chartu lidských práv OSN. U Kataru a satanské Saúdské Arábie je to denním chlebem