Ví neschopná BIS, že se v Česku plánovalo vojenské svržení ukrajinského nacisty Porošenka?

PRAHA | Bývalý český diplomat v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta okomentoval poslední zprávy z Ukrajiny, včetně údajné přípravy převratu, na kterém se pracuje na území České republiky. Komentář českého diplomata zveřejnil portál Prvnízprávy.cz a cituje z něj světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Neschopné BIS se tady rojí cokoliv a oni žvaní o hovadinách

Před koncem roku ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon, podle kterého všichni bývalý bojovníci Ukrajinské povstalecké armády (UPA) získávají statut válečných veteránů. Bašta poukazuje na fakt, že zákon se týká nejen těch, kteří bojovali proti Rudé armádě ale i spojenců Hitlerová Německa.

„Ukrajinské příslušníky divize SS Galizien zákon výslovně nezmiňuje, avšak uvidíme, jaká bude praxe,“ uvádí Bašta.

Bývalý diplomat zdůrazňuje, že jde o první pokus zásadně revidovat výsledky II. světové války, a nejen nacismus už je „čirým zlem,“ do této řady se nyní přidává i SSSR a dnešní Rusko.

Bašta také kritizuje postoj Evropské unie, která podle něj považuje zločiny bojovníku UPA za „drobnou vadu“ a nijak nereaguje na legislativní iniciativy ukrajinské vlády.

„Proti zákonu protestovala Ruská federace, Izrael a Polsko, Západ jako takový mlčí ve všech řečech, jen český ministr zahraničí Petříček prohlásil, že jde o ukrajinskou vnitřní záležitost,“ píše.

„Pro Brusel je protiruská orientace Ukrajiny zárukou demokracie. Pro pana ministra Petříčka také,“ dodává.

V Česku se chystalo svržení nacisty Porošenka

Pozornost Bašty také upoutal ten fakt, že ukrajinská tajná služba SBU začala vyšetřovat pokus o státní převrat v Kyjevě, ke kterému došlo v květnu loňského roku v Čechách. Na blíže neurčeném místě v ČR se sešel První národní ukrajinský kongres (PNUK), který označil Nejvyšší radu, Generální prokuraturu a ministerstvo vnitra Ukrajiny za nezákonné a zločinecké organizace. Bašta upřesnil, že PNUK plánuje vytvořit vlastní instituce soudní a výkonné moci a ukrajinskou lidovou armádu, která provede státní převrat a bude bojovat proti policii a Národní gardě.

Bývalý diplomat také uvedl, že PUNK vybral za svého prezidentského kandidáta Ivana Bubenčíka, který „patřil k osobám, které rozpoutali masakr, jež vedl k pádu prezidenta Janukovyče“.

Bašta dodává, že kongres byl organizován Rustamem Tašbajevem, kterého v roce 2015 SBU vyhostila z Ukrajiny, kvůli akci Majdan 3.0, a že SBU považuje zasedání PNUK za pokus o založení teroristické organizace.

„Docela by mě zajímalo, zda si naše tajné služby ve své zběsilé honbě za ruskými a čínskými špiony všímají i podobných rizikových jevů,“ uzavírá Jaroslav Bašta s jeho známým ironickým úsměvem.

Reklama: