Americká agrese: Výsadková loď vplula do rumunského přístavu; 27. ledna může být potopena

MOSKVA -WASHINGTON | Ruské ministerstvo obrany okomentovalo přítomnost vojenské lodě Spojených států v Černém moři. Informují o tom ruská média. americká přítomnost kdekoliv jinde než u pobřežních vod Spojených států či v mezinárodních vodách, bez speciálních režimů může být podle Charty OSN považována za vojenskou agresi. Černé moře má speciální režim přítomnosti námořních zemí, které nemají v tomto moři pobřeží – a to logicky Spojené státy nemají.

USS Fort McHenry | repro: wikipedia.org

Strážní loď Černomořské flotily Pytlivyj kontroluje aktivity americké vojenské lodi Fort McHenry, prohlásilo Ministerstvo obrany Ruské federace. Ve zprávě je uvedeno, že se loď nachází ve vodách Černého moře od neděle 21:00 moskevského času, pokud však do 21 dní neopustí vody Černého moře, tak se v oblasti bude nacházet nelegálně a ruská strana má právo podle Montreuxské úmluvy loď zneškodnit jako nepřátelskou.

„V 9:30 (moskevského času) vplula loď Fort McHenry do rumunského přístavu Constanta,“ informovalo MO RF.

stup výsadkové lodě námořnictva Spojených států Fort McHenry do Černého moře neporušuje ustanovení Úmluvy o režimu průlivů a dalších mezinárodních aktů, informují ruská média s odkazem na zástupce námořnictva USA Jeffrey Dorsey.

„Pravidelně pracujeme v Černém moři v souladu s mezinárodním právem a Konvencí z Montreux a budeme pokračovat,“ vysvětlil, pokud se však zdrží déle mohli by splakat nad svým agresivním konáním.

Výsadková loď námořnictva Spojených států Fort McHenry jako součást 22. námořní expediční skupiny se nachází v Černém moři od 6. ledna 2019.