KLDR tajně jednala v Kanadě

OTTAWA | Delegace z Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) na podzim 2018 tajně jednala v Kanadě. Tento týden o tom informovala televizní stanice CBC s odkazem na zdroje ve vládě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Kim čong-un se směje | foto: Sputnik (© REUTERS / KCNA)

Podle jejich informací severokorejská pětičlenná delegace do Ottawy dorazila na konci září. Schůzky různých úrovní probíhaly dva dny. Uvádí se, že kanadská strana je využila, aby postrčila proces jaderného odzbrojování Korejského poloostrova a také, aby upozornila na problémy v dodržování lidských práv.

Kdo konkrétně navrhl a organizoval tyto kontakty, není uvedeno. Kanadští úředníci však osobní schůzky přivítali, protože taková šance se nenaskytne každý den, poznamenal dále zdroj televizní stanice CBC.

Zdroj dodal, že v otázkách, které jsou podobné té korejské, Kanada postupuje ve spolupráci s nejbližšími spojenci. Zároveň se uvádí, že nehledě na podobné utajené kontakty, Ottawa nemění vzájemné vztahy s Pchjongjangem. V roce 2010 Kanada a Severní Korea zrušily diplomatické vztahy