Spojeným státům hrozí snížení ratingu a tím i zdražení úvěrů

WASHINGTON | Trvající spor mezi Trumpovou administrativou a demokraty může hrozit zhoršením finančního ratingu Spojených států (SS), informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Představitel agentury Fitch ve středu oznámil v rozhovoru pro televizi CNBC, že SS mohou přijít o svůj současný finanční rating. „Od ratingu jsou odvozeny úroky, za které si půjčují peníze na světových finančních trzích,“ vysvětluje agentura, kdy se jedná něco jako o státní bonitu.

Spor mezi americkým prezidentem Donaldem Johnem Trumpem a představiteli Demokratické strany trvá již 19 dní. James McCormack, který odpovídá za světové ratingy národních vlád v agentuře Fitch, nevyloučil, že Spojené státy přijdou o svůj rating AAA, pokud se odstávka federální vlády (shutdown) protáhne až do března.

Podle něj odstávka zhoršuje obavy, které panují kvůli Trumpovým daňovým úlevám a růstu výdajů, které značně prohlubují rozpočtový deficit.

„Myslím si, že lidé se dívají na čísla Kongresového rozpočtového úřadu (CBO). Pokud si najdete čas podívat se na to, uvidíte, jak se úroveň dluhu zvyšuje, jak se během následující dekády zvyšuje úrokové břemeno americké vlády,“ uvedl McCormack v rozhovoru pro televizi CNBC.

„Musí dojít k určité fiskální úpravě, aby se to vyvážilo, nebo se deficit ještě zvýší a budete si v zásadě půjčovat peníze, abyste mohli splácet úroky. Takže ve Spojených státech probíhá významné zhoršení fiskální situace,“ dodal McCormack.

Dále varoval, že pokud bude odstávka pokračovat, tak agentura bude muset zvážit úpravu ratingu Spojených států: „Pokud odstávka bude pokračovat do 1. března a v dalších měsících se z dluhového stropu stane problém, budeme možná muset začít uvažovat o politickém rámci, o neschopnosti schválit rozpočet… a jestli to odpovídá ratingu AAA,“ upozornil McCormack.

Částečná odstávka se dotkla zhruba čtvrtiny americké vlády. Asi 400 tisíc zaměstnanců nedostává platy, zatímco dalších 400 tisíc jsou na nucené dovolené.

Za odstávku může spor mezi Trumpem a „demokraty“ ve Sněmovně reprezentantů o to, zda zařadit 5,7 miliardy dolarů na zeď s Mexikem do rozpočtu. Demokraté stavbu zdi, kterou Trump sliboval ve své předvolební kampani, odmítají.

Dříve kvůli odstávce v roce 2011 agentura S&P zhoršila rating Spojených států z AAA na AA+. Tehdy to motivovala politickými riziky, která panovala kvůli rostoucímu dluhu během finanční krize.