Naděje?Matteo Salvini po jednání s Jarosławem Kaczyńskim vyzval Evropy v rámci eurovoleb Evropskému jaru

VARŠAVA | Místopředseda italské vlády, ministr vnitra a předseda strany Liga Matteo Salvini ve středu během návštěvy Varšavy navrhl, aby vlastenci z Polska a Itálie společně podnítily Evropské jaro a aby nahradili vliv Německa a Francie.

Matteo Salvini a Jarosław Kaczyński

Matteo Salvini přijel do Polska v době, kdy se občané Evropské unie připravují na rozhodující volby do Evropského parlamentu (EP) v květnu tohoto roku, informovala agentura AFP. Salvini jednal s předsedou konzervativně-vlastenecké strany Právo a spravedlnost (PiS).

Zmíněné volby vnímají vlastecké, konzervativní a pravicové strany jako příležitost převzít moc v Evropě, kterou dnes uzurpují levicové a socialistické síly, které v rámci EU likvidují národní státy a ničí země migrací, která se jako mor rozlézá po EU.

„Připravujeme novou rovnováhu a novou energii v Evropě, Polsko a Itálie, toto nové evropské jaro samozřejmě povedou,“ řekl Salvini v polském hlavním městě. Dále dodal: Mmáme nový plán pro Evropu.“ Ten podle něj nahradí dominantní francouzsko-německou osu.

Matteo Salvini novinářům také řekl, že o vytvoření italsko-polské osy mluvil ve středu i na setkání s polským premiérem Mateusz Jakubem Morawieckim. Polský premiér ještě předtím ve středu prohlásil, že jeho vláda souhlasí s velkou častou kritiky vůči EU, kterou vznesl Salvini. Obvinil například Brusel, že některé země diskriminuje.