Írán plánuje vynést na orbit dvě vlastní družice v rámci svého kosmického programu

TEHERÁN | Íránský prezident Hasan Rúhání ve čtvrtek oznámil, že země brzy prostřednictvím vlastních nosných raket vyšle na oběžnou dráhu Země dvě družice, informovala agentura AP.

íránský kosmický program je schopen vynášet družice na orbit Země

Start raket se podle prezidenta uskuteční v nejbližších týdnech. Írán již tradičně prezentuje výsledky svého vesmírného programu v únoru během výročí vítězství islámské revoluce z roku 1979.

Země za posledních deset let poslala na oběžnou dráhu několik satelitů s krátkou životností a v roce 2003 do kosmu vyslala opici. Spojené státy (SS) a jejich vynucení spojenci se však obávají, že by technologii používanou při satelitech mohla využít k vývoj raket dlouhého doletu.

SS tvrdí, že plány Íránu v oblasti vypouštění satelitů do vesmíru jsou v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů (OSN) 2231, která Írán vyzývá, aby se vyvaroval jakékoli aktivity ve spojitosti s balistickými raketami schopnými nést jaderné zbraně. Teherán trvá na tom, že starty raket se satelity rezoluci neporušuje. Kosmický program nelze zakázat.

Reklama: